Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 24. február 2024Meniny má Matej
< sekcia Zahraničie

Izraelské sily uviedli, že obnovili boj v Gaze, lebo prímerie vypršalo

Konvoj izraelských tankov. Foto: TASR/AP

Prímerie vypršalo v piatok o 07.00 h miestneho času (06.00 h SEČ). Prestávka v bojoch sa začala pred týždňom 24. novembra.

Jeruzalem 1. decembra (TASR) - Izraelská armáda v piatok ráno oznámila, že obnovila bojové operácie v Pásme Gazy niekoľko minút po vypršaní dočasného prímeria s palestínskym militantným hnutím Hamas. Zároveň armáda obvinila Hamas z porušenia prímeria. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AP.

Prímerie vypršalo v piatok o 07.00 h miestneho času (06.00 h SEČ). Prestávka v bojoch sa začala pred týždňom 24. novembra. Najprv trvala štyri dni a potom ju predĺžili o niekoľko dní, za pomoci vyjednávačov Kataru a Egypta.

Počas týždňového prímeria Hamas a ďalšie militantné skupiny v Pásme Gazy prepustili vyše 100 rukojemníkov, väčšinou Izraelčanov, a výmenou za to Izrael prepustil zo svojich väzníc 240 Palestínčanov.

Všetci z prepustených boli ženy a deti, ale fakt, že v Pásme Gazy zostalo ešte niekoľko takýchto rukojemníkov, komplikovalo dosiahnutie dohody o ďalšom predĺžení prímeria.

Očakávalo sa, že militantné hnutie Hamas, ktoré vládne v palestínskej enkláve 16 rokov, si stanoví vyššiu cenu za zvyšných rukojemníkov, predovšetkým za izraelských vojakov. V Pásme Gazy je ešte stále približne 140 rukojemníkov, pričom vyše 100 ich bolo prepustených v rámci prímeria.

Katar a Egypt, ktoré zohrali kľúčovú úlohu sprostredkovateľov, sa snažili predĺžiť prímerie o ďalšie dva dni.