< sekcia Zahraničie

Izraelskí archeológovia objavili zvyšky mešity spred 1200 rokov

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Lokalita sa nachádza v Negevskej púšti neďaleko beduínskeho mesta Rahat. Podľa Izraelského pamiatkového úradu (IAA) boli zvyšky mešity objavené počas stavebných prác.

Jeruzalem 19. júla (TASR) - Izraelskí archeológovia objavili v Galilei základy jednej z najstarších známych mešít na svete, postavenú približne pred 1200 rokmi.

Lokalita sa nachádza v Negevskej púšti neďaleko beduínskeho mesta Rahat. Podľa Izraelského pamiatkového úradu (IAA) boli zvyšky mešity objavené počas stavebných prác. Informovala o tom v piatok agentúra AFP.

Ide o prvú známu mešitu z toho obdobia (7.-8. stor. n.l.) v tejto oblasti, pričom svojím vekom konkuruje mešitám v Jeruzaleme alebo saudskoarabskej Mekke.

Vedci sa domnievajú, že svätostánok slúžil miestnym roľníkom. Stavba mala obdĺžnikový pôdorys a mihráb - výklenok v strede steny mešity, orientovaný smerom k Mekke, najposvätnejšiemu mestu islamu.

Je to jedna z prvých mešít postavených po príchode islamu na územie dnešného Izraela, keď Arabi v roku 636 dobyli túto vtedy byzantskú provinciu, dopĺňa stanica BBC s odvolaním sa na izraelských vedcov.

Lokalita sa nachádza neďaleko zvyškov osídlenia z doby rímskej, rybárskej osady Betsaida, ktorá bola domovom apoštolov Petra a Ondreja. Kresťania uznávajú svätého Petra, pôvodne rybára, ako jedného z prvých nasledovateľov Ježiša Krista. Katolícka cirkev ho zároveň uctieva ako prvého pápeža.