Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 28. február 2024Meniny má Zlatica
< sekcia Zahraničie

Jadrová elektráreň v Záporoží je opäť odpojená od externej siete

Na archívnej snímke z 1. mája 2022 ruský vojak hliadkuje v priestoroch Záporožskej atómovej elektrárne pri meste Enerhodar na juhovýchode Ukrajiny. Foto: TASR/AP

Príčiny odpojenia vedenia sa vyšetrujú. Radiácia v areáli elektrárne je v norme, uvádza sa vo vyhlásení proruských úradov.

Moskva/Kyjev 22. mája (TASR) - Ruskými jednotkami obsadená Záporožská jadrová elektráreň (ZAES) bola v pondelok opäť odpojená od externej elektrickej siete. Podľa tvrdení proruských úradov táto situácia nastala v dôsledku prerušenia vedenia vysokého napätia v úseku, ktorý je pod kontrolou Ukrajiny.

S odvolaním sa na Ruskom dosadené úrady o tom informovali tlačová agentúra AFP a britská stanica BBC monitorované agentúrou TASR. Ukrajinské úrady sa k tvrdeniam ruskej strany nevyjadrili.

Príčiny odpojenia vedenia sa vyšetrujú. Radiácia v areáli elektrárne je v norme, uvádza sa vo vyhlásení proruských úradov.

Ukrajinské úrady nateraz tvrdenia proruských úradov nekomentovali, dodala BBC.

Šéf prokyjevskej Záporožskej oblastnej vojenskej správy Jurij Malaško však informoval o problémoch s dodávkou elektrickej energie v niektorých oblastiach.

Objasnil, že tieto problémy nesúvisia s ostreľovaním ruskou armádou, ale s požiarom, ku ktorému došlo v jednom zo zariadení v dôsledku preťaženia energetickej sústavy. Informoval, že príčina problémov sa zisťuje a špecialisti pracujú na obnovení dodávok.

Ukrajinské médiá pred tým informovali o výbuchoch v Záporoží, ktoré sa ozývali počas nočného ruského raketového útoku, dodala BBC.

ZAES je od marca minulého roka obsadená ruskými jednotkami. Počas celého tohto sa objavovali obavy o jej bezpečnosť, ktoré ešte zosilneli v súvislosti so správami o blížiacej sa ukrajinskej protiofenzíve. Je totiž možné, že elektráreň by sa mohla ocitnúť priamo v bojovej zóne.

Podľa agentúry Reuters sa záložné generátory na chladenie reaktorov ZAES doteraz spustili šesťkrát - táto situácia nastala v dôsledku ostreľovania, z ktorého sa Rusko a Ukrajina obviňovali navzájom.