Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. november 2024Meniny má Denisa a Denis
< sekcia Zahraničie

Japonská spoločnosť pripravuje výlety balónom do stratosféry

Na snímke vzduchotesná dvojmiestna kabína japonskej spoločnosti Iwaya Giken so sídlom v Sappore pre lety až do výšky 25 kilometrov počas tlačovej konferencie v Tokiu v utorok 21. februára 2023. Foto: TASR/AP

Posádka sa dostane tak vysoko, kde sa už dá pozorovať zakrivenie zemegule a vesmír.

Tokio 23. februára (TASR) — Japonský startup Iwaya Giken oznámil, že plánuje spustiť komerčné lety balónom na pozorovanie vesmíru. Pasažieri nemusia byť miliardári, nemusia absolvovať intenzívny tréning ani ovládať cudzí jazyk, povedal Kejsuke Iwaja, generálny riaditeľ uvedenej spoločnosti. TASR informuje podľa správy agentúry AP.

"Je to bezpečné, ekonomické a šetrné pre ľudí," povedal Iwaja novinárom počas predstavovania gondoly balóna. "Myšlienkou je vytvoriť vesmírnu turistiku pre každého." Zároveň povedal, že takto chce "demokratizovať priestor".

Spoločnosť Iwaya Giken so sídlom v Sappore pracuje na projekte od roku 2012. Vyvinula vzduchotesnú dvojmiestnu kabínu a balón plnený héliom pre lety až do výšky 25 kilometrov. Plastová valcová kabína s priemerom 1,5 metra má dve kreslá a v prednej a zadnej časti niekoľko okien, ktoré umožňujú panoramatický výhľad do okolia. Posádka sa dostane tak vysoko, kde sa už dá pozorovať zakrivenie zemegule a vesmír. Bude to vyššie než lietajú prúdové lietadlá.

Spoločnosť spolupracuje s najväčšou japonskou cestovnou kanceláriou JTB Corp., ktorá už začala registráciu pre komerčné lety. Prvé lety by mali stáť asi 24 miliónov jenov (168 000 eur), ale túto sumu chce Kejsuke Iwaja postupne znížiť na niekoľko miliónov jenov (desiatky tisíc eur). Prvé výlety do stratosféry sú naplánované už koncom tohto roka.
Na snímke zamestnanec utiera vzduchotesnú dvojmiestnu kabínu japonskej spoločnosti Iwaya Giken pre lety až do výšky 25 kilometrov počas tlačovej konferencie v Tokiu v utorok 21. februára 2023.
Foto: TASR/AP

Balón s priemerom 44 metrov by mal vyniesť pilota a pasažiera nad ostrovom Hokkaido za zhruba dve hodiny do stratosféry, kde by zostal hodinu a potom by zhruba hodinu klesal späť na Zem.

Registrácia na let potrvá do konca augusta. Prvých päť vybraných pasažierov oznámia v októbri, pričom medzi jednotlivými letmi bude v závislosti od počasia približne týždňová prestávka.