Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 18. júl 2024Meniny má Kamila
< sekcia Zahraničie

Japonsko, Južná Kórea a USA odsudzujú spoluprácu medzi Ruskom a KĽDR

Severokórejský líder Kim Čong-un (vpravo) a ruský prezident Vladimir Putin sa usmievajú po ich stretnutí v Pchjongjangu v stredu 19. júna 2024. Foto: TASR/AP

Severná Kórea a Rusko sa dohodli na poskytnutí bezodkladnej vojenskej pomoci, ak bude druhá strana vystavená ozbrojenej agresii alebo vyhlási vojnový stav.

Soul 24. júna (TASR) - Japonsko, Južná Kórea a Spojené štáty spoločne "ostro odsúdili" rozširujúcu sa vojenskú spoluprácu medzi Ruskom a Severnou Kóreou, informovala juhokórejská agentúra Jonhap v pondelok.

Tokio, Soul a Washington vydali spoločné vyhlásenie v nadväznosti na stredajšiu návštevu ruského prezidenta Vladimíra Putina v Pchjongjangu, kde Putin spoločne s lídrom KĽDR Kim Čong-unom podpísal dohodu o "komplexnom strategickom partnerstve".

Severná Kórea a Rusko sa dohodli na poskytnutí bezodkladnej vojenskej pomoci, ak bude druhá strana vystavená ozbrojenej agresii alebo vyhlási vojnový stav.

"Spojené štáty, Južná Kórea a Japonsko odsudzujú najostrejším možným spôsobom rozvíjajúcu sa vojenskú spoluprácu medzi KĽDR a Ruskom, vrátane opakovaných dodávok zbraní z KĽDR do Ruska, ktoré predlžujú utrpenie ukrajinských obyvateľov, porušujú viaceré rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN a ohrozujú stabilitu v Severovýchodnej Ázii a Európe," uvádza sa v spoločnom vyhlásení.

Spojené štáty zároveň zopakovali, že ich bezpečnostné záväzky ochrániť Južnú Kóreu a Japonsko pred útokom sú neochvejné.

"Spojené štáty, Južná Kórea a Japonsko zároveň potvrdzujú, že cesta za dialógom ostáva otvorená a naliehajú na KĽDR, aby upustilo od ďalších provokácií a vrátilo sa k rokovaniam," dodáva vyhlásenie.