Quantcast
< sekcia Zahraničie

Japonsko sa po dvoch rokoch opäť otvára zahraničným turistom

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Cestovné obmedzenia pre cudzincov s trvalým pobytom a obchodných cestujúcich už boli zmiernené.

Tokio 28. mája (TASR) - Japonsko po dvoch rokoch opäť otvára svoje hranice pre návštevníkov z 98 krajín a regiónov. Ide o doteraz najvýznamnejší moment v pomalom uvoľňovaní vstupných obmedzení, ktoré táto krajina prijala v súvislosti s covidovou pandémiou.

Niektoré reštrikcie však zostanú naďalej v platnosti - vrátane požiadavky navštíviť krajinu v rámci turistickej skupiny, informovala v piatok stanica BBC.

Japonsko zaviedlo jeden z najprísnejších režimov kontroly koronavírusu na svete a zakázalo zahraničným návštevníkom účasť na odložených letných olympijských hrách v Tokiu z roku 2020; tie sa konali až minulý rok v júli a auguste.

Cestovné obmedzenia pre cudzincov s trvalým pobytom a obchodných cestujúcich už boli zmiernené. Vláda nedávno zvýšila denný limit pre príchod cudzincov od 1. júna na 20.000 osôb. Od polovice marca majú povolený vstup aj zahraniční študenti.

Vstup turistických skupín do krajiny bude povolený od 10. júna. Podľa vyjadrenia japonského rezortu zahraničných vecí však bude takmer 100 krajín a regiónov rozdelených do troch rizikových kategórií - červenej, žltej a modrej -, ktoré určia, či sa návštevníci môžu vyhnúť karanténnym opatreniam.

Japonsko zostalo od roku 2020 pre pandémiu z veľkej časti zatvorené, čo tvrdo zasiahlo tamojšie odvetvie cestovného ruchu. Turizmus, ktorý je významnou súčasťou japonskej ekonomiky, sa v roku 2020 znížil o viac ako 90 percent.