Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 13. október 2024
< sekcia Zahraničie

Japonsko si pripomenulo 78.výročie zhodenia atómovej bomby na Nagasaki

Prítomní stoja počas minúty ticha pred Sochou mieru pri príležitosti 78. výročia zhodenia atómovej bomby na Nagasaki v stredu 9. augusta 2023. Foto: TASR/AP

Hirošima a Nagasaki sa ako prvé mestá zdevastované atómovými bombami stali celosvetovo známe ako symboly úsilia o mier.

Nagasaki 9. augusta (TASR) - Primátor japonského mesta Nagasaki v stredu vyzval krajiny vlastniace jadrové zbrane, aby "preukázali odvahu" a oslobodili sa od princípov jadrového odstrašovania.

Ako informovala agentúra Kjódó, vyhlásenie primátora Širóa Suzukiho zaznelo na spomienkovom podujatí pri príležitosti 78. výročia útoku atómovou bombou na Nagasaki. Atómová bomba Fat Man zhodená na mesto 9. augusta 1945 americkým bombardérom zavinila smrť viac ako 70.000 ľudí, ďalších 75.000 utrpelo zranenia.

Pietne a mierové zhromaždenie sa prvýkrát od roku 1963 konalo v interiéri, nie v mestskom Parku mieru - blízko miesta, kde bomba vybuchla. Dôvodom bola tropická búrka, pre ktorú zrušili aj osobnú účasť premiéra Fumia Kišidu a zahraničných hostí.

Podľa pôvodných plánov malo byť na obrade približne 2400 zástupcov 85 krajín a regiónov.

Primátor Suzuki na margo zvýšeného napätia v súvislosti s vojnou na Ukrajine vo svojom prejave vyhlásil, že Rusko "nie je jediným štátom, ktorý predstavuje riziko". Vyzval preto jadrové mocnosti, aby sa oslobodili od princípov jadrového odstrašovania, a apeloval na japonskú vládu, aby "preukázala odhodlanie" a čo najskôr podpísala a dala ratifikovať Zmluvu o zákaze jadrových zbraní.

Podobné vyhlásenie zaznelo pred tromi dňami i na pietnom zhromaždení v meste Hirošima, kde si pripomenuli udalosti zo 6. augusta 1945, keď naň USA zhodili atómovú bombu, pričom zahynulo 140.000 ľudí.

Pod tlakom týchto zlomových udalostí japonské cisárstvo oznámilo 15. augusta 1945 svoju kapituláciu v druhej svetovej vojne.

Hirošima a Nagasaki sa ako prvé mestá zdevastované atómovými bombami stali celosvetovo známe ako symboly úsilia o mier.

Z vládnych údajov z konca marca vyplýva, že v Japonsku za osoby, ktoré prežili útoky atómovou bombou, oficiálne uznávajú 113.649 osôb, čo je o 5346 menej ako v predchádzajúcom roku. Priemerný vek preživších je viac ako 85 rokov.