< sekcia Zahraničie

Japonsko ukončilo stav núdze na celom území krajiny

Ľudia sledujú na veľkoplošnej obrazovke japonského premiéra Šinzóa Abeho počas tlačovej konferencie v Tokiu 25. mája 2020. Japonský premiér Šinzó Abe v pondelok oznámil, že stav núdze, zavedený v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu, prestáva platiť na celom území krajiny vrátane metropoly Tokio. Foto: TASR/AP

Krajine sa podľa japonského premiéra podarilo dostať nový koronavírus pod kontrolu za menej než dva mesiace.

Tokio 25. mája (TASR) - Japonský premiér Šinzó Abe v pondelok oznámil, že stav núdze, zavedený v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu, prestáva platiť na celom území krajiny vrátane metropoly Tokio. Informovala o tom agentúra Reuters.

Japonsku sa podľa Abeho podarilo dostať nový koronavírus pod kontrolu za menej než dva mesiace. "Na odvolanie núdzového stavu sme mali veľmi prísne kritériá. Usúdili sme, že sme ich splnili," vyhlásil Abe podľa agentúry AFP na tlačovej konferencii, ktorá bola odvysielaná v televízii.

Pravidlá týkajúce sa spoločenského odstupu zmiernili vo väčšine oblastí Japonska už 14. mája po tom, ako došlo k poklesu prírastku nových prípadov nákazy. Vláda však ponechala stav núdze aj naďalej v platnosti pre Tokio a štyri ďalšie prefektúry.

V pondelok sa tak stav núdze skončil aj v posledných dvoch regiónoch - metropolitnej oblasti Tokia a severojaponskej provincii Hokkaidó.

Abe vyhlásil 7. apríla mesiac trvajúci núdzový stav, ktorý najprv platil pre hlavné mesto Tokio a šesť ďalších regiónov. Neskôr ho rozšíril na celú krajinu. Pôvodne mal platiť do 31. mája - jeho zrušenie tak prišlo o šesť dní skôr, než sa očakávalo.

Japonsko eviduje doteraz viac než 16.600 nakazených a 839 úmrtí, uvádza tamojšia verejnoprávna televízna stanica NHK. V porovnaní s inými krajinami zaviedlo Japonsko omnoho miernejšie opatrenia. Podniky a školy boli zatvorené a ľudia dostali odporúčania zostať doma, ak je to možné; nerešpektovanie pravidiel však nesprevádzali žiadne sankcie.