Quantcast
< sekcia Zahraničie

Japonsko vyhostí ôsmich ruských diplomatov a predstaviteľov

Na snímke japonský premiér Fumio Kišida počas tlačovej konferencie vo svojom sídle v Tokiu 8. apríla 2022. Foto: TASR/AP

Japonsko sa tak pridalo k mnohým európskym krajinám, ktoré tento týždeň pristúpili k podobnému kroku a vyhostili celé desiatky ruských diplomatov.

Tokio 8. apríla (TASR) - Japonsko v piatok oznámilo, že vyhostí ôsmich ruských diplomatov a predstaviteľov. Tokio zároveň označilo konanie Ruska na Ukrajine za neakceptovateľné a za porušenie medzinárodného práva. TASR správu prevzala od agentúry AFP.

"Po dôslednom posúdení sme si vyžiadali vyhostenie ôsmich diplomatov z ruského veľvyslanectva v Japonsku a predstaviteľov z Úradu obchodného zástupcu Ruskej federácie," uviedla hovorkyňa japonského ministerstva zahraničných vecí Hikariko Ono.

Námestník japonského ministra zahraničných vecí Takeo Mori už o tomto rozhodnutí informoval ruského veľvyslanca v Japonsku Michaila Galuzina. Toho na stretnutí s Morim tiež upozornili, že zabíjanie civilistov je vážnym porušením medzinárodného humanitárneho práva a Japonsko ho silno odsudzuje.

Japonský rezort diplomacie však upozorňuje na to, že Galuzin medzi vyhostenými diplomatmi nie je.

Japonsko sa tak pridalo k mnohým európskym krajinám, ktoré tento týždeň pristúpili k podobnému kroku a vyhostili celé desiatky ruských diplomatov. K tomuto koordinovanému kroku pristúpili niektoré európske krajiny po tom, ako boli z ukrajinského mesta Buča, odkiaľ sa prednedávnom stiahli ruskí vojaci, zverejnené zábery, ktoré zachytávajú telá zabitých civilistov. Ukrajina z ich zabitia viní práve Rusko, ktoré tieto obvinenia popiera.

Japonsko sa pripojili okrem toho i k západným sankciám, ktoré boli na Rusko uvalené pre jeho inváziu na Ukrajinu.