Quantcast
< sekcia Zahraničie

Japonský premiér Kišida uskutočnil zmeny vo vládnom kabinete

Japonský premiér Fumio Kišida sa prihovára počas konferencie o plnení Zmluvy o nešírení jadrových zbraní (NPT) v sídle OSN v New Yorku 1. augusta 2022. Foto: TASR/AP

Kišidova vládnuca Liberálnodemokratická strana (LDP) zvíťazila 10. júla vo voľbách do hornej komory parlamentu.

Tokio 10. augusta (TASR) - Japonský premiér Fumio Kišida uskutočnil v stredu zmeny vo svojom vládnom kabinete. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Kišidova vládnuca Liberálnodemokratická strana (LDP) zvíťazila 10. júla vo voľbách do hornej komory parlamentu. Niekoľko dní predtým pri atentáte prišiel o život niekdajší japonský premiér Šinzó Abe, ktorý bol tiež členom LDP.

Novým ministrom obrany sa stal Jasukazu Hamada, ktorý tento post zastával aj v rokoch 2008–09. V úrade nahradil Nobua Kišiho, brata zavraždeného expremiéra Abeho.

Kišidova koalícia si v júlových voľbách posilnila svoju pozíciu. Jej podpora však odvtedy klesla, k čomu prispela jednak verejná kritika vzťahov japonských politikov s cirkevnými predstaviteľmi, jednak Kišidov postup v oblasti hospodárstva, vysvetľuje AFP.

Japonské médiá v období po Abeho smrti uviedli, že viacerí vládni poslanci získali pomoc od členov Cirkvi zjednotenia. Táto cirkev, založená v roku 1954 v Južnej Kórei, potvrdila, že matka muža podozrivého z Abeho vraždy bola jej členkou.