Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 4. apríl 2025Meniny má Izidor
< sekcia Zahraničie

Jazzová diva Diana Krallová oslavuje 60 rokov

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Diana Krallová je jednou z najvýraznejšie jazzových postáv storočia, predstavila sa aj v Bratislave a prezradila, že jej prababka a pradedko pochádzali z východného Slovenska.

Nanaiomo 16. novembra (TASR) - Diana Krallová patrí medzi najvýraznejšie jazzové postavy tohto storočia a často sa spomína v súvislosti s Frankom Sinatrom. Má dávnejší slovenský pôvod, v krajine svojich prarodičov vystupovala a je vydatá za uznávaného britského muzikanta Elvisa Costella. Spevácke úlohy si zahrala aj vo filmoch režisérskych velikánov Woodyho Allena a Michaela Manna. Kanadská speváčka a klavíristka bude mať v sobotu 16. novembra 60 rokov.

Svetoznámy americký magazín Billboard ju v roku 2009 označil za druhú najvýznamnejšiu jazzovú umelkyňu končiaceho desaťročia. V tom istom roku sa predstavila v Bratislave a počas vystúpenia prezradila, že jej prababka a pradedko pochádzali z východného Slovenska. Krallová predala celosvetovo vyše 15 miliónov nosičov a je jediná speváčka, ktorá na vrchol amerického jazzového rebríčka dostala osem albumov. Dvakrát získala cenu Grammy.

Diana Jean Krallová sa narodila 16. novembra 1964 v kanadskom meste Nanaimo. Jej otec hrával doma na klavíri a matka spievala v zbore, malá Diana začala hrať na klavíri od svojich štyroch rokov. Študovala na Berklee College of Music v Bostone. V roku 1993 sa vrátila do Kanady a vydala svoj prvý album Stepping Out. Jej tretí album All for You: A Dedication to the Nat King Cole Trio (1996) bol nominovaný na cenu Grammy, ale v širšom publiku zarezonoval až Love Scenes (1997).

V roku 2001 odštartovala svoje prvé svetové turné. Jej koncert v parížskej Olympii bol zaznamenaný a vydaný ako jej prvý živý album Diana Krall – Live in Paris. Prvý obrovský úspech jej prinieslo dielo The Look of Love (2001), v Kanade na prvom mieste univerzálneho rebríčka modernej hudby a deviatka v USA.

V roku 2003 sa vydala za Elvisa Costella, pričom svadba sa konala na statku Eltona Johna neďaleko Londýna. Jej manžel bol už na prelome 80-tych a 90-tych rokov minulého storočia etablovaný hudobník, najmä v postpunkových a novovlnových vodách a keďže prenikal aj do inteligentného popu, okrem množstva ocenení nezávislých kruhov si ho všimli aj porotcovia Grammy. Po svadbe začali aj hudobne spolupracovať.

V roku 2004 vydali album The Girl in the Other Room, ktorý dosiahol najvýraznejšiu kvalitu a okrem prvého miesta v kanadskej hitparáde sa vyšplhal na 4. miesto v USA a dokonca aj v Británii. Tento koncept má špeciálne miesto v diskografii Krallovej nielen pre jej autorskú pečať, ale aj pre špecifické prerábky. Titulnú skladbu zložili Diana a Elvis textovo i hudobne spolu, podobne ďalšie štyri, Costello prispel jednou komplet vlastnou. Z coverov okrem strhujúcej Black Crow od Joni Mitchellovej nadchla zamatovejšia verzia Temptation, drsného songu charizmatického Toma Waitsa. Táto pieseň je najčastejšie hranou na Krallovej vystúpeniach a hoci svoj živý repertoár značne obmieňa, párkrát ju hrala aj v tomto roku.

Speváčka a klaviristka sa potom v ďalšej tvorbe i na koncertoch venovala prevažne šlágrom velikánov ako Joni Mitchellová, Bob Dylan, Cole Porter, Irving Berlin, George Gershwin a samozrejme Frank Sinatra. V jej repertoári sú aj jazzové úpravy songov od Paula McCartneyho, Eltona Johna, či Bee Gees. V roku 2009 zahrala pieseň Fly Me to the Moon na zádušnej omši za astronauta Neila Armstronga.

Diana Krallová je od roku 2000 držiteľka Radu Britskej Kolumbie. V roku 2003 získala čestný doktorát (výtvarné umenie) na University of Victoria. O päť rokov neskôr v jej rodnom meste Nanaimo premenovali námestie Nanaimo Harbourfront Plaza na Diana Krall Plaza. S Elvisom Costellom vychovávajú dvoch synov, dvojičky sa narodili v roku 2006.

Blanár: SR je pripravená diskutovať o zvýšení výdavkov na obranu

Na národnej úrovni bude podľa jeho slov okrem konsenzu politických strán potrebné nájsť zhodu aj na tom, do akých obranných spôsobilostí by malo Slovensko investovať.

- Americká vláda zakázala svojim zamestnancom v Číne, ich príbuzným a ďalším osobám s bezpečnostnou previerkou uzatvárať milostné alebo sexuálne vzťahy s čínskymi občanmi.

- Úrad generálneho inšpektora ministerstva obrany Spojených štátov vo štvrtok oznámil, že bude vyšetrovať, či minister obrany Pete Hegseth používal komerčnú aplikáciu na zasielanie správ Signal na diskusiu o leteckých útokoch USA na Jemen.

- Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ocenil Maďarsko za odvážne a principiálne rozhodnutie ukončiť členstvo v Medzinárodnom trestnom súde. Netanjahu sa tak vyjadril počas návštevy Budapešti, kam vo štvrtok pricestoval napriek zatykaču, ktorý naňho vlani vydal ICC.

- Juhokórejský ústavný súd v piatok potvrdil odvolanie (impeachement) suspendovaného prezidenta Jun Sok-jola z prezidentského úradu za vyhlásenie krátkodobého stanného práva v decembri minulého roka.

- Akcie v USA sa vo štvrtok prudko prepadli. Kľúčový index Dow Jones Industrial Average stratil takmer 1700 bodov a všetky tri hlavné americké indexy zaznamenali najhorší deň od roku 2020. Dôvodom boli rozsiahle clá, ktoré predstavil prezident Donald Trump.

- Slovensko napĺňa povinnosť vynakladať 2 percentná HDP na svoju obranu a je pripravené diskutovať o zvýšení tejto sumy. Prioritne je ale potrebné dosiahnuť vnútroštátny konsenzus relevantných politických strán. Vyhlásil to minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár.

- Dánsko sa Grónska nevzdá, vyhlásila vo štvrtok dánska premiéra Mette Frederiksenová počas návštevy tohto na nerastné suroviny bohatého dánskeho autonómneho ostrova, o ktorom sa americký prezident Donald Trump vyjadril, že ho chce pripojiť k USA.

- Približne 80 vysokoškolských študentov vyrazilo vo štvrtok na bicykloch zo srbského mesta Nový Sad na zhruba dvojtýždňovú 1300-kilometrovú cestu do francúzskeho Štrasburgu, kde plánujú navštíviť Európsky parlament aj Radu Európy.

- Napriek všeobecnému ústupu ukrajinských vojakov z ruskej Kurskej oblasti považuje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vpád na územie nepriateľa za úspešný.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili štvrtkové rokovanie diskusiou o novele zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve.

- Na národnú púť do Ríma a Vatikánu prišli tisíce Sloveniek a Slovákov, ktorí sa spojili bez ohľadu na vek či názory a ukazujú, že na hodnotách aj na viere sa dá spojiť.

- Minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár požiadal Španielsko o možnosť poskytnutia systému protivzdušnej obrany na území SR na základe rotačného systému, kým si Slovensko nezabezpečí vlastnú ochranu vzdušného priestoru.

- Najmenej 25 ľudí prišlo v Pásme Gazy vo štvrtok o život pri izraelskom leteckom útoku na budovu školy, ktorá slúži ako útočisko pre ľudí vysídlených v dôsledku vojny, uviedla tamojšia civilná obrana.

- Slovenskí hokejoví reprezentanti do 18 rokov vstúpili úspešne do prvej fázy prípravy pred majstrovstvami sveta. Vo štvrtkovom úvodnom prípravnom zápase v Trenčíne zdolali rovesníkov z Lotyšska 6:5.

- Americký prezident Donald Trump prepustil najmenej troch v ysokopostavených predstaviteľov Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť (NSC), uviedli vo štvrtok pre stanicu CNN tri nemenované zdroje.

- Zavedené 25-percentné clá na všetky tovary a služby z EÚ do Spojených štátov budú mať negatívny vplyv na ekonomický rast aj ceny výrobkov.

- Transakčná daň je likvidačná pre všetky slovenské firmy, no najmä pre tie malé. Opoziční poslanci z Progresívneho Slovenska (PS) vyzvali vládu, aby ju zrušila, keďže podľa nich nemá žiadny hospodársky ani sociálny zmysel.

- Pracovný čas členov posádky vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (HEMS) sa bude počítať vo vzťahu k počtu zásahov a nie k počtu letov.

- Ministerstvo dopravy (MD) SR získa možnosť obmedziť či zakázať vykonávanie civilných letov v určenej časti vzdušného priestoru SR aj z dôvodu zabránenia šírenia nákazlivých chorôb zvierat.