Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 22. apríl 2024Meniny má Slavomír
< sekcia Zahraničie

Jermak predpokladá, že kyjevské letisko čoskoro znovu otvoria

Ilustračné foto. Foto: Teraz.sk

Jermak to sľúbil v príhovore pred diplomatmi na Medzinárodnom letisku Boryspiľ pri ukrajinskom hlavnom meste.

Kyjev 2. decembra (TASR) - Ukrajina sa za posledný rok postupne stala silnejšou a čoskoro bude môcť znovu otvoriť medzinárodné letisko v Kyjeve, vyhlásil v piatok vedúci kancelárie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Andrij Jermak. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry Reuters.

Jermak to sľúbil v príhovore pred diplomatmi na Medzinárodnom letisku Boryspiľ pri ukrajinskom hlavnom meste.

"Tento návrat k typickým prvkom mieru je možný, pretože Ukrajina zosilnela," povedal Jermak diplomatom a jeho slová boli zverejnené aj na webovej stránke Zelenského.

"Teraz sme schopní tomuto miestu zaručiť bezpečnosť. Vďaka našim ozbrojeným silám a našim priateľom, vašim krajinám. Som si istý, že symbolické palubné lístky, ktoré ste dostali, keď ste sem dnes prišli, sa čoskoro zmenia na skutočné," dodal Jermak.

Jermakov zástupca Andrij Sybiha povedal zhromaždeným hosťom, že letisko bolo prvým dôležitým miestom, ktoré na Ukrajine zatvorili, keď sa ruskí vojaci 24. februára 2022 začali valiť cez hranicu, a bude prvým, ktoré znovu otvoria, keď to už okolnosti dovolia.

Jermak pozval diplomatov na diskusiu o jednotlivých častiach desaťbodového mierového plánu Zelenského, v ktorom žiada stiahnutie ruských vojakov, uznanie hraníc Ukrajiny z roku 1991 a založenie tribunálu na vyšetrovanie vojnových zločinov.