Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. marec 2024Meniny má Albín
< sekcia Zahraničie

Eurokomisárka:Pre vojnu v Gaze hrozí v EÚ riziko teroristických útokov

Dym stúpa po izraelskom bombardovaní v pásme Gazy, ako bolo vidieť z južného Izraela v pondelok 4. decembra 2023. Foto: TASR/AP

Ministri členských štátov majú na utorkovom stretnutí v Bruseli diskutovať o bezpečnosti vo vnútri Únie v súvislosti s vojenskými konfliktmi na Ukrajine a Blízkom východe.

Brusel 5. decembra (TASR) - Európska únia v súčasnosti čelí zvýšenej hrozbe terorizmu v dôsledku vojny v Pásme Gazy, ktorá vyvoláva polarizáciu v spoločnosti, varovala v utorok eurokomisárka pre vnútorne záležitosti Ylva Johanssonová.

"V súvislosti s vojnou medzi Izraelom a Hamasom a polarizáciou, ktorú vyvoláva v našej spoločnosti, a tiež v súvislosti s blížiacim sa obdobím sviatkov, hrozí v EÚ veľmi veľké riziko teroristických úrokov," uviedla komisárka pred zasadnutím ministrov vnútra členských krajín EÚ v Bruseli, informuje agentúra DPA.

Johanssonová pritom poukázala na viaceré udalosti vrátane sobotňajšieho útoku v Paríži, pri ktorom muž neďaleko Eiffelovej veže zabil nemeckého turistu a zranil ďalších dvoch ľudí. Išlo o zradikalizovaného islamistu, ktorý prisahal vernosť extrémistickej organizácii Islamský štát (IS).

Komisárka avizovala, že plánuje vyčleniť ďalších 30 miliónov eur na ochranu niektorých potenciálne ohrozených lokalít, napríklad bohoslužobných objektov.

Ministri členských štátov majú na utorkovom stretnutí v Bruseli diskutovať o bezpečnosti vo vnútri Únie v súvislosti s vojenskými konfliktmi na Ukrajine a Blízkom východe. Na programe je tiež rokovanie o situácii v schengenskom priestore a o reforme azylovej a migračnej politiky.