Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Zahraničie

Johnson & Johnson nemusí zaplatiť pokutu za opioidovú krízu

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Najvyššia súdna inštancia v Oklahome rozhodla, že nižší súd sa nemal spoliehať na zákony o verejnom poriadku, aby odsúdil výrobné, marketingové a predajné praktiky J&J, a rozhodnutie zrušila.

Washington 10. novembra (TASR) - Najvyšší súd amerického štátu Oklahoma zrušil v utorok historické rozhodnutie nižšej súdnej inštancie, ktorá farmaceutickému gigantovi Johnson & Johnson (J&J) vymerala pokutu 465 miliónov dolárov za to, že prispel k opioidovej kríze.

Ako pripomína agentúra AFP, súd v roku 2019 prikázal spoločnosti, aby vyššie spomenutou sumou prispela na programy a kampane bojujúce proti tzv. "opioidovej epidémii", ktorá si za posledných 20 rokov vyžiadala v USA viac než 500.000 úmrtí.

J&J podľa sudcu totiž svojou "klamlivou" reklamou a propagovaním opioidov, návykových liekov proti bolesti, "narušila verejný poriadok".

Najvyššia súdna inštancia v Oklahome však teraz rozhodla, že nižší súd sa nemal spoliehať na zákony o verejnom poriadku, aby odsúdil výrobné, marketingové a predajné praktiky J&J, a rozhodnutie zrušila.

J&J a jej dcérske spoločnosti, ale aj ďalšie farmaceutické spoločnosti vrátane Purdue Pharma čelia obvineniam, že od roku 1996 nadmerne a nezodpovedne propagovali návykové drogy, čo spôsobilo prudký nárast v počte predávkovaní a závislostí.

Distribútori AmerisourceBergen, Cardinal Health a McKesson, ako aj J&J sa koncom júla dohodli, že zaplatia dokopy 26 miliárd dolárov, aby urovnali tisícky sporov súvisiacich s opioidovou krízou.

Firma J&J v júni uviedla, že opioidové lieky v USA prestala vyrábať i predávať.

Purdue Pharma vyhlásila bankrot a súhlasila s vyplatením 4,5 miliardy dolárov obetiam a postihnutým inštitúciám výmenou za to, že jej vlastníci – rodina Sacklerovcov – dostanú imunitu pred civilnými žalobami. Tento prípad však stále prebieha, pripomína AFP.