< sekcia Zahraničie

Johnson odmieta ďalší odklad brexitu, povedal v telefonáte Tuskovi

Britský premiér Boris Johnson. Foto: TASR/AP

Britský premiér je stále presvedčený o tom, že sa mu podarí brexitovú dohodu presadiť v parlamente do 31. októbra, na kedy je stanovený deň odchodu Británie z EÚ.

Londýn 23. októbra (TASR) - Britský premiér Boris Johnson oznámil v stredu predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi, že ďalší odklad brexitu si neželá. Ako uviedol premiérov hovorca, Johnson je stále presvedčený o tom, že sa mu podarí brexitovú dohodu presadiť v parlamente do 31. októbra, na kedy je stanovený deň odchodu Británie z EÚ. Informovala o tom agentúra Reuters.

Na otázku, či si premiér myslí, že sa mu podarí dohodu o brexite presadiť do konca mesiaca, Johnsonov hovorca odpovedal: "To bola správa, ktorú premiér dnes ráno Donaldovi Tuskovi doručil. Je jasné, že verejnosť chce, aby sa brexit uskutočnil. Sme si istí, že brexit uskutočníme do 31. októbra."

Tusk v stredu na Twitteri uviedol, že Johnsonovi v telefonickom rozhovore zdôvodnil, prečo lídrom zvyšných 27 členských štátov EÚ odporučil, aby súhlasili s odkladom brexitu.

Britský premiér Boris Johnson poslal v sobotu do Bruselu nepodpísaný list, v ktorom oficiálne požiadal o trojmesačný odklad konečného termínu brexitu do 31. januára 2020. Johnson tak urobil po tom, ako britský parlament zabrzdil jeho pokus o presadenie novej "rozvodovej" dohody s EÚ a nakoniec o nej nehlasoval.

V stredu večer budú o žiadosti Británie o odklad rozhodovať zástupcovia členských krajín EÚ.