Quantcast
< sekcia Zahraničie

Johnson zagratuloval víťazovi austrálskych volieb Albanesemu

Na archívnej snímke britský premiér Boris Johnson v Londýne v utorok 19. apríla 2022. Foto: TASR/AP

Johnson na margo budúcej spolupráce uviedol, že jediné, čo Austráliu a Spojené kráľovstvo v súčasnosti delí, je geografická poloha.

Londýn 21. mája (TASR) - Britský premiér Boris Johnson v sobotu zagratuloval lídrovi Austrálskej strany práce (ALP) Anthonymu Albanesemu k víťazstvu v austrálskych parlamentných voľbách. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

"Naše krajiny majú dlhú spoločnú históriu a svetlú budúcnosť," uviedol Johnson. "Ako prosperujúce demokracie s rovnakým zmýšľaním pracujeme každý deň na tom, aby bol svet lepším, bezpečnejším, zelenším a prosperujúcim miestom," dodal britský premiér v blahoželaní Albanesemu.

Johnson zdieľa stredopravicovú ideológiu rovnako ako úradujúci austrálsky líder Scott Morrison. Nezhodoval sa s ním však v otázkach zmeny klímy, ktorá bola hlavnou témou austrálskych parlamentných volieb, vysvetľuje AFP.

Britský premiér uvítal novú pobrexitovú dohodu o voľnom obchode medzi Austráliou a Spojeným kráľovstvom a obrannú spoluprácu v rámci bezpečnostného paktu AUKUS, ktorého súčasťou sú aj Spojené štáty.
Na snímke líder austrálskej Labouristickej strany Anthony Albanese sa prihovára počas tlačovej konferencie Labouristickej strany v Sydney v nedeľu 22. mája 2022.
Foto: TASR/AP

Johnson na margo budúcej spolupráce uviedol, že jediné, čo Austráliu a Spojené kráľovstvo v súčasnosti delí, je geografická poloha.

Šéfka britského rezortu diplomacie Liz Trussová v príspevku na sociálnej sieti Twitter uviedla, že s novou austrálskou vládou budú tiež naďalej spolupracovať na "slobodnej a otvorenej indicko-tichomorskej oblasti", čím reagovala na rastúci vplyv Číny v tomto regióne.

Líder britskej opozičnej Labouristickej strany Keir Starmer taktiež privítal víťazstvo strany ALP v parlamentných voľbách, ktorým sa podľa jeho slov v Austrálii skončilo obdobie "zatuchnutej" konzervatívnej vlády. "Ukázal si, že Austrália si zaslúži niečo lepšie," odkázal Starmer Albanesemu.

ALP získala na základe predbežných výsledkov po sčítaní viac ako 63 percent hlasov 72 kresiel v dolnej komore, uvádza stanica ABC. Na to, aby mala nadpolovičnú väčšinu, potrebuje 76 kresiel. Morrisonova Liberálna strana získala 55 kresiel.