Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 23. jún 2024Meniny má Sidónia
< sekcia Zahraničie

Snehové prehánky zasiahli juh Fínska, v Helsinkách komplikujú dopravu

Ilustračná fotografia Foto: TASR/AP

Nad Fínsko sa v pondelok večer presunul studený front ktorý priniesol najskôr dážď a v utorok husté sneženie.

Helsinki 23. apríla (TASR) - Fínsku metropolu Helsinki v utorok prekvapili neobvyklé snehové prehánky, ktoré skomplikovali pozemnú aj leteckú dopravu, píše TASR podľa agentúry AFP.

Sneženie na konci apríla či dokonca v máji nie je pre túto severskú krajinu výnimočné. Vo fínčine dokonca existuje slovo "takatalvi" používané pre náhle jarné ochladenie. Súčasný rozsah jarného sneženia však v Helsinkách podľa meteorológov naposledy zaznamenali v roku 1972.

"Toľko snehu na juhu tak neskoro na jar je nezvyčajné, dokonca výnimočné," komentoval utorňajšie počasie v hlavnom meste Ville Siiskonen z Fínskeho meteorologického inštitútu.

Nad Fínsko sa v pondelok večer presunul studený front ktorý priniesol najskôr dážď a v utorok husté sneženie. V samotných Helsinkách napadlo osem centimetrov a v niektorých iných južných častiach krajiny až 20 centimetrov snehu.

Podľa helsinského dopravného podniku (HSL) sa v hlavnom meste a jeho okolí očakávajú "rozsiahle výluky vo verejnej doprave" v priebehu celého utorka. V centre mesta pre "ľad na trolejovom vedení" nepremávajú električky. Zrušenia či meškania spojov sa očakávali aj v železničnej a autobusovej doprave.

Meškanie letov hlásilo aj helsinské letisko. "Odmrazovanie vzletovej a pristávacej dráhy aj krídiel lietadiel sa musí vykonávať v oveľa väčšej miere, ako je obvyklé pre toto ročné obdobie," uviedlo vedenie letiska.

Podľa predpovedí počasia by malo snežiť až do utorkového večera, potom sneženie zoslabne a v nadchádzajúcich dňoch sa očakáva celkové oteplenie.