< sekcia Zahraničie

Juncker a Sassoli zdôraznili historický význam pádu Berlínskeho múru

Na archívnej snímke Jean-Claude Juncker. Foto: TASR/AP

Juncker v správe pre médiá pripomenul, že keď ľudia z východného Nemecka na jeseň 1989 vyšli do ulíc, riskovali svoju vlastnú slobodu v snahe dosiahnuť slobodu pre všetkých.

Brusel 8. novembra (TASR) - Historický význam pádu Berlínskeho múru z novembra 1989 ocenili v piatok predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker a predseda Európskeho parlamentu David Sassoli.

Juncker v správe pre médiá pripomenul, že keď ľudia z východného Nemecka na jeseň 1989 vyšli do ulíc, riskovali svoju vlastnú slobodu v snahe dosiahnuť slobodu pre všetkých.

"Ich odvaha strhla múry, ich jednota inšpirovala Európu a svet a ich pokojná revolúcia navždy zmenila priebeh histórie. Títo ľudia uzdravili európsky kontinent rozdelený vojnou a zmierili dejiny Európy s jej geografiou," komentoval šéf eurokomisie.

Dodal, že aj vďaka tým, ktorí mali odvahu strhnúť múr, celá jedna generácia mladých Európanov mohla zažiť obdobie mieru a slobody. Úlohou dnešných európskych politikov je podľa neho brániť slobodnú a demokratickú spoločnosť.

Juncker zdôraznil, že pre neho majú udalosti spred 30 rokov aj osobný rozmer: 9. novembra 1989 sa totiž po troch týždňoch prebral z kómy, do ktorej upadol po vážnej dopravnej nehode. V deň, keď sa prebral, televízne stanice vysielali zábery zachytávajúce pád Berlínskeho múru.

Predseda Európskeho parlamentu vyjadril presvedčenie, že pád Berlínskeho múru je zakladajúcim momentom súčasnej Európy, ktorý viedol k jej posilneniu.

"Pred tridsiatimi rokmi bola Európa znovu zjednotená a zmierená - fyzicky, ale aj politicky - okolo myšlienok demokracie a slobody," uviedol Sassoli.

"Pád múru predstavoval koniec nočnej mory pre milióny Európanov, ktorí boli pri hľadaní spravodlivosti a túžby po slobode odsunutí na okraj spoločnosti, potrestaní alebo dokonca zabití," uviedol a dodal, že dnešné generácie nesmú na túto lekciu zabudnúť. "Musíme si pamätať na berlínsku mládež a mať rovnakú odvahu pokračovať v ničení múrov a predsudkov, poraziť nacionalizmus a pracovať pre Európu založenú na solidarite," vyhlásil šéf EP.

Spravodajca TASR Jaromír Novak