< sekcia Zahraničie

Juncker v reakcii na Orbánovu kampaň: Fidesz by mal opustiť EĽS

Jean-Claude Juncker, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Pravicová vláda premiéra Orbána, ktorá má dlho spory s EÚ a s jednotlivými členskými štátmi ohľadne migrácie, spustila propagačnú kampaň útočiacu na Junckera a maďarsko-amerického finančníka Sorosa.

Budapešť 20. februára (TASR) - Maďarská vládna strana Fidesz by mala opustiť stredopravú Európsku ľudovú stranu (EĽS), vyhlásil predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker v utorok v nemeckom Stuttgarte v reakcii na najnovšiu propagačnú kampaň maďarskej vlády.

Podľa agentúry Reuters tak Juncker zopakoval svoje vlaňajšie októbrové vyjadrenie, píše maďarský spravodajský server Index.hu.

Pravicová vláda premiéra Viktora Orbána, ktorá má už dlho spory s EÚ a s jednotlivými členskými štátmi ohľadne migrácie, spustila v pondelok propagačnú kampaň útočiacu na Junckera a maďarsko-amerického finančníka Georgea Sorosa. Oboch obviňuje zo snahy donútiť Maďarsko, aby prijalo viac migrantov.

"Chcú zaviesť povinné kvóty na migrantov, chcú oslabiť právo členských štátov na ochranu hraníc," uvádza sa na plagátoch kampane. Obvinenia sa týkajú Európskej únie a jej vrcholných predstaviteľov.

"Predseda skupiny EĽS Manfred Weber - líder kandidátky ľudovcov v blížiacich sa eurovoľbách - by si mal položiť otázku, či potrebuje vo svojej frakcii Fidesz," povedal šéf Európskej komisie.

Vyostrené vyjadrovanie Budapešti proti lídrom Európskej únie - najmä proti predsedovi EK - obsahuje iba "dezinformácie a falošné správy". Reagoval v utorok hovorca eurokomisie Margaritis Schinas.

Spravodajca TASR Ladislav Vallach