Quantcast
< sekcia Zahraničie

K 40. narodeninám princa Williama vydajú v Británii mincu

Kate, vojvodkyňa z Cambridgea a jej manžel britský princ William počas návštevy ukrajinského kultúrneho centra, kde sa stretli s členmi ukrajinskej komunity a dobrovoľníkmi, v Londýne 9. marca 2022. Foto: TASR/AP

Mincu k jeho narodeninám vytvoril dizajnér a rytec Thomas T. Docherty.

Londýn 23. mája (TASR) - Britská Kráľovská mincovňa vydá pri príležitosti 40. narodenín princa Williama päťlibrovú mincu s jeho portrétom. Informovala o tom v pondelok agentúra DPA, ktorá dodala, že princ svoje "okrúhle" narodeniny oslávi 21. júna.

William, vojvoda z Cambridgea – ktorý je v línii následníctva britského kráľovského trónu druhým v poradí –, sa objaví na oficiálnej minci vyrazenej Kráľovskou mincovňou už druhýkrát. Pp prvý raz sa tak stalo v roku 2011, a to na počesť jeho sobáša s Catherine, vojvodkyňou z Cambridgea.

Mincu k jeho narodeninám vytvoril dizajnér a rytec Thomas T. Docherty. Na lícnej strane je vybrazenie tváre princa Williama, číslo 40 a písmeno W. Na reverze je vyobrazenie kráľovnej Alžbety II. Na hrane mince je nápis "Jeho výsosť vojvoda z Cambridgea".

Podľa Dochertyho sa dizajnom mince snažil dosiahnuť rovnováhu "medzi sviežou energiou Jeho kráľovskej Výsosti, ktorá je otcom mladej rodiny", a charakterom jeho postavenia v rámci kráľovskej rodiny. Dodal, že "trojštvrťový uhol portrétu vytvára dynamickejší portrét než tradičný profil z boku".

Vysvetlil tiež, že pri tvorbe mince na digitálnej platforme využil niektoré techniky modelovania z hliny, čím dosiahol želaný trojrozmerný efekt.