< sekcia Zahraničie

K víkendovým útokom na Taliban sa priznal Islamský štát - Chorásán

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Podľa dostupných informácií si nedeľný útok vyžiadal päť obetí vrátane dvoch civilistov. Minimálne traja ľudia zahynuli pri sérii bombových útokov v sobotu. Zranených pri nich bolo takmer 20 ľudí.

Bejrút 19. septembra (TASR) - K víkendovým bombovým útokom v Afganistane, ktorých terčom bolo fundamentalistické hnutie Taliban, sa v nedeľu prihlásila regionálna odnož teroristickej organizácie označovanej ako Islamský štát - Chorásán (IS-K). Informovala o tom agentúra AFP.

IS-K tvrdí, že "tri samostatné bombové útoky" sa zamerali na tri "vozidlá Talibanu" v Džalalabade v sobotu a ďalší podobný "bombový útok" s rovnakým terčom sa odohral v nedeľu.

Podľa dostupných informácií si nedeľný útok vyžiadal päť obetí vrátane dvoch civilistov. Ďalší najmenej traja ľudia zahynuli pri sérii bombových útokov v sobotu. Zranených pri nich bolo takmer 20 ľudí.

Agentúra AFP pripomenula, že IS-K sa prihlásil aj k zodpovednosti za útok, pri ktorom na konci augusta zahynulo na kábulskom letisku viac ako 100 ľudí.

Mesto Džalalabad leží na východe Afganistanu a je hlavným mestom provincie Nangarhár, bašty afganskej pobočky skupiny Islamský štát, ktorá je radikálnejším rivalom Talibanu.

Terčom útokov sa v sobotu i v nedeľu stali vozidlá bezpečnostných zložiek, ktoré teraz podliehajú Talibanu. Ide o prvé takéto atentáty od odsunu posledných amerických jednotiek na konci augusta po 20 rokoch ich pôsobenia v Afganistane.

Islamistický Taliban ovládol Afganistan a jeho metropolu Kábul v auguste po zdrvujúcej porážke a rozklade ozbrojených síl krajiny, v ktorých slúžilo asi 300.000 ľudí. Talibovia sa zmocnili aj zbraní, munície a vybavenia bezpečnostných jednotiek bývalej vlády vrátane vojenských lietadiel.