Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 16. júl 2024Meniny má Drahomír
< sekcia Zahraničie

Kaczyňski daroval financie armáde Ukrajiny, ukončil spor so Sikorským

Jaroslaw Kaczyňski, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Kaczyňskému súd vlani v decembri nariadil, že Sikorskému, ktorý je aktuálne poslancom Európskeho parlamentu, má vyplatiť vyše 700.000 zlotých (148.690 eur).

Varšava 1. februára (TASR) - Líder poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczyňski daroval 50.000 zlotých (10.619 eur) pre ukrajinskú armádu. Týmto príspevkom urovnal súdny spor týkajúci sa ohovárania politického rivala Radoslawa Sikorského. TASR správu prevzala v stredu z agentúry AP.

Kaczyňskému súd vlani v decembri nariadil, že Sikorskému, ktorý je aktuálne poslancom Európskeho parlamentu, má vyplatiť vyše 700.000 zlotých (148.690 eur). Táto suma mala byť použitá na pokrytie nákladov na publikovanie ospravedlnenia za to, že Sikorského nazval "diplomatickým zradcom".

Tento Kaczyňského výrok z roku 2016 sa týkal leteckej nehody pri ruskom meste Smolensk, kde v roku 2010 zahynulo 96 ľudí vrátane vtedajšieho poľského prezidenta Lecha Kaczyňského, brata šéfa PiS.

Sikorski, ktorý je členom opozičnej Občianskej platformy (PO), bol v tom čase ministrom zahraničných vecí. Kaczyňski lídrov PO opakovane obviňoval z toho, že mali podiel viny na úmrtí jeho brata Lecha pri páde lietadla. Pravdivosť tohto tvrdenia vyšetrovatelia do dnešnej doby nepotvrdili. Špeciálna poľská vyšetrovacia komisia vlani v apríli uviedla, že príčinou pádu lietadla boli výbušné zariadenia na palube lietadla, údajne nastražené Ruskom.

Kaczyňski považuje pokutu za privysokú. Podľa vlastných slov by musel predať svoj dom, aby ju dokázal zaplatiť, avšak ani táto suma by nemusela stačiť. Sikorski následne vyhlásil, že je presvedčený, že "tresty za ohováranie by mali byť prísne, ale nie zničujúce". Navrhol, že ak Kaczyňski zaplatí 50.000 zlotých pre ukrajinské ozbrojené sily, nebude požadovať ospravedlnenie.

Kaczyňski v utorkovom vyhlásení na Twitteri uviedol, že danú sumu vyplatil. "Ukrajina dnes bojuje za svoju nezávislosť a slobodu, ale aj za našu bezpečnosť. Podporujeme ju a budeme ju podporovať naďalej," zdôraznil s tým, že vyplatením sumy ukrajinskej armáde sa ukončil jeho spor so Sikorským. Ten túto formu ospravedlnenia podľa vlastného vyjadrenia prijal a je rád, že sa našlo "vlastenecké riešenie" sporu.