Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 21. jún 2024Meniny má Alojz
< sekcia Zahraničie

Kanada presunula svojich vojenských inštruktorov na bezpečné základne

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Niektorí kritici upozornili, že rozšírenie kanadskej výcvikovej misie nie je dostatočným nástrojom na odradenie Ruska od agresie voči Ukrajine.

Kyjev 3. februára (TASR) - Kanadská armáda z bezpečnostných dôvodov premiestnila asi 30 percent zo svojich 200 vojenských inštruktorov na Ukrajine na nové základne ležiace západne od rieky Dneper. Informovala o tom v stredu agentúra Ukrinform.

Veliteľ kanadskej výcvikovej misie UNIFIER Luc-Frederic Gilbert pre televízny kanál CBC News spresnil, že kanadská armáda stiahla 60 vojakov z piatich miest – Odesa, Stare, Mykolajiv, Desna a Boryspiľ - a presunula ich na nové základe. Gilbert dodal, že presun sa uskutočnil kvôli hrozbe ruskej invázie. Medzi redislokovanými inštruktormi sú aj odborníci na výcvik ostreľovačov.

CBS News pripomenula, že kanadská ministerka obrany Anita Anandová počas svojej nedávnej návštevy v Kyjeve bez ďalších podrobností uviedla, že tento krok sa robí pre bezpečnosť a ochranu kanadských jednotiek.

Misia UNIFIER sa v priebehu rokov menila a vyvíjala, pričom v niektorých činnostiach sa časti výcviku a výcviku ujímajú už zaškolení ukrajinskí vojaci.

Minulý týždeň kanadská vláda oznámila, že rozšíri vojenskú výcvikovú misiu na Ukrajine, pričom sa počet inštruktorov zvýši z terajších 200 o ďalších 60. Zvažuje sa aj možnosť vyslania ďalších 140 kanadských vojakov.

Podľa CBS News nateraz nie je jasné, čo bude úlohou dodatočne vyslaných kanadských vojakov. Gilbert však vyjadril presvedčenie, že takto sa budú môcť rozšíriť kapacity výcviku ukrajinských vojakov.

Niektorí kritici upozornili, že rozšírenie kanadskej výcvikovej misie nie je dostatočným nástrojom na odradenie Ruska od agresie voči Ukrajine. Gilbert v tejto súvislosti uviedol, že niektoré z ponúkaných programov, ako je výcvik ostreľovačov a lekárska starostlivosť prvej reakcie, môžu trvať len tri týždne.

Kanadské ministerstvo obrany minulý týždeň oznámilo, že Ukrajine poskytne nepriestrelné vesty, detektory kovov, zariadenia na termovíziu, laserové zameriavače, taktické lekárske tašky a sledovaciu techniku.

Podľa Gilberta toto vybavenie by mali na Ukrajinu dopraviť tento týždeň. Neuviedol však, ktoré zložky ukrajinskej armády výstroj dostanú.