< sekcia Zahraničie

Kanadský parlament podporil zákaz konverznej terapie

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Z nedávneho prieskumu vyplýva, že konverznej terapii bolo v Kanade podrobených 47.000 mužov, ktorí sa hlásia k členstvu v komunite LGBT.

Ottawa 23. júna (TASR) - Poslanci dolnej komory kanadského parlamentu odhlasovali návrh zákona na zákaz tzv. konverzných terapií, ktorých cieľom je zmena pohlavnej orientácie či rodovej identity príslušníkov komunity LGBT. V stredu o tom informovala agentúra AFP.

V prospech návrhu zákona sa väčšina poslancov vyslovila ešte v utorok. Viac ako polovica poslancov opozičnej Konzervatívnej strany však za zákaz nehlasovala, a to napriek podpore tomuto návrhu zo strany svojho vedenia. O návrhu zákona bude následne hlasovať horná komora parlamentu.

Návrh zákona zahŕňa zákaz tejto praktiky u maloletých, či už by bola vykonaná v Kanade alebo v zahraničí, približuje AFP.

Zároveň má zabrániť tomu, aby dospelé osoby podstúpili konverznú terapiu proti svojej vôli. Zákazom chcú poslanci tiež dosiahnuť, aby žiadna osoba nemohla konverznú terapiu propagovať či na nej zarábať.

Ako píše AFP, tento krok je považovaný za víťazstvo menšinovej vlády premiéra Justina Trudeaua, ktorého Liberálna strana zákaz konverznej terapie prisľúbila ešte počas predvolebnej kampane v roku 2019.

Na archívnej snímke z 23. apríla 2021 kanadský premiér Justin Trudeau.
Foto: TASR/AP


Kanadský minister spravodlivosti David Lametti na Twitteri napísal, že v prípade, ak tento návrh prejde, kanadský zákon týkajúci sa konverznej terapie sa stane "najprogresívnejším a najkomplexnejším na svete".

Znenie návrhu zákona definuje konverznú terapiu ako "praktiky, liečbu či služby navrhnuté za účelom zmeny pohlavnej orientácie jedinca na heterosexuálnu (orientáciu)" alebo za účelom "zmeny rodovej identity na cisrodovú", či "zníženia neheterosexuálnej pohlavnej príťažlivosti alebo sexuálneho správania", približuje AFP.

Vo viacerých krajinách sveta sa konverzné terapie praktikujú aj v súčasnosti, pričom jedinci sú vystavovaní bitkám, znásilňovaniu, elektrošokom, verbálnemu ponižovaniu či ďalším formám fyzického, psychického alebo sexuálneho násilia, píše sa v nezávislom posudku pre Organizáciu Spojených národov (OSN).

Z nedávneho prieskumu vyplýva, že konverznej terapii bolo v Kanade podrobených 47.000 mužov, ktorí sa hlásia k členstvu v komunite LGBT.

Obdobný návrh zákona v Kanade predstavili už v marci 2020. Napriek podpore väčšiny poslancov parlamentu sa nepodarilo návrh odsúhlasiť ešte pred letnou prestávkou a následne legislatívne dianie v krajine pohltila pandémia koronavírusu, dopĺňa AFP.