Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 28. november 2023
< sekcia Zahraničie

Obetí havárie cisternového vlaku pribúda, je ich už 13

Pohľad na výbuchom zničené mestečko Lac-Mégantic Foto: TASR/AP

Podľa kanadských médií existujú obavy, že ropa z cisterien, ktorá sa dostala do rieky Chaudiere vytekajúcej z jazera Lac Mégantic, môže znečistiť aj Rieku sv. Vavrinca.

Montreal 9. júla (TASR) - Telesné pozostatky ôsmich ďalších ľudí našli vyšetrovatelia pri prehľadávaní spáleniska v okolí miesta v kanadskom Quebecu, kde sa v sobotu vykoľajil a vznietil nákladný vlak s cisternami. Úrady tak potvrdili, že nehoda v kanadskom mestečku Lac-Mégantic si vyžiadala 13 obetí na životoch.
Polícia však pripúšťa, že počet obetí ešte môže vzrásť, keďže 50 ľudí je stále nezvestných.

Okrem toho podľa kanadských médií existujú obavy, že ropa z cisterien, ktorá sa dostala do rieky Chaudiere vytekajúcej z jazera Lac Mégantic, môže znečistiť aj Rieku sv. Vavrinca. Vo vodnom toku je podľa miestneho úradu na ochranu životného prostredia asi 100.000 litrov ropy.

Dôstojník quebeckej polície Michel Brunet spresnil, že dva dni po nehode sa vyšetrovateľom podarilo dostať do najviac zničených častí mesta, kde v prvom rade pátrali po telách obetí. Polícia požiadala príbuzných, aby poskytli napríklad hrebene alebo zubné kefky patriace nezvestným, z ktorých by bolo možné odobrať vzorky DNA, čo vyšetrovateľom pomôže pri identifikácii.

Hovorkyňa úradu quebeckého koronera Genevieve Guilbaultová upozornila, že vzhľadom na intenzitu požiaru, ktorý vypálil do tla 30 budov v centre mestečka a vynútil si evakuáciu 2000 ľudí, sa pozostatky niektorých tiel nemusia vôbec nájsť.

Odstavená vlaková súprava s cisternami s ropou sa v sobotu samovoľne pohla smerom k mestečku, kde sa v centre vykoľajila. Po havárii vybuchlo postupne najmenej päť zo 72 vozňov. Požiar následne zachvátil aj neďaleké budovy. Vlak havaroval v časti mesta s množstvom reštaurácií a barov, ktoré bývajú počas letných víkendových nocí zaplnené.

Galéria: Vykoľajenie nákladného vlaku v kanadskej provincii Quebec

Podľa denníka Globe and Mail požiar v lokomotíve vlaku vypukol aj v piatok o 22.30 h, keď súprava zastavila v meste Nantes, vzdialenom asi 12 kilometrov severozápadne od Lac-Mégantic. Miestny veliteľ hasičov Patrick Lambert uviedol, že plamene sa podarilo zahasiť okolo polnoci. Zatiaľ nie je jasné, akú úlohu zohral tento menší požiar v súvislosti s neskoršími explóziami.

Do tragédie bol vlak odstavený, avšak nebol v ňom vlakvedúci, ktorý sa šiel ubytovať do hotela a v noci ho mal vystriedať iný tím. Podľa predstaviteľa spoločnosti The Montreal, Maine and Atlantic Railway Josepha McGonigla bola súprava zabrzdená podľa predpisov, avšak zo zatiaľ neznámych príčin zlyhali vzduchové brzdy a vlak sa dal do pohybu.

Vyšetrovateľ Komisie pre bezpečnosť v doprave (TBS) Donald Ross v rozhovore pre agentúru AP upozornil, že v súvislosti s cisternovými vagónmi typu DOT-111, aké sa vykoľajili a explodovali aj v Lac-Mégantic, došlo v minulosti k viacerým prípadom, keď bol pri havárii prerazený vonkajší plášť cisterny. Dodal, že TBS na to upozornila už v roku 1991 v jednej zo svojich bezpečnostných štúdií. Zároveň však zdôraznil, že je predčasné hovoriť, či by modifikácia cisterien zabránila víkendovej tragédii.