Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 16. júl 2024Meniny má Drahomír
< sekcia Zahraničie

Kandidátom Tretej cesty v poľských voľbách prezidenta bude S. Holownia

Na snímke predseda poľského Sejmu Szymon Holownia. Foto: TASR

V prezidentských voľbách v roku 2020 skončil Holownia na treťom mieste po víťazovi a súčasnom prezidentovi Andrzejovi Dudovi a starostovi Varšavy Rafalovi Trzaskowskému.

Varšava 24. júna (TASR) - Kandidátom poľskej centristickej aliancie Tretia cesta bude v budúcoročných prezidentských voľbách v Poľsku súčasný predseda Sejmu Szymon Holownia. Oznámil to v pondelok vysokopostavený člen Tretej cesty a bývalý poľský premiér Waldemar Pawlak, informuje TASR podľa správy agentúry PAP.

"Vidím potrebu navrhnúť kandidáta, ktorý je demokratický a má pokrokové elementy, no predsa je viac na konzervatívnej strane," uviedol Pawlak. Dodal, že takáto voľba "garantuje prechod do novej éry".

Holownia je predsedom strany Poľsko 2050, ktorá je súčasťou aliancie Tretia cesta. V súčasnosti je predsedom Sejmu, dolnej komory poľského parlamentu, a túto pozíciu by mal zastávať do roku 2026.

V prezidentských voľbách v roku 2020 skončil Holownia na treťom mieste po víťazovi a súčasnom prezidentovi Andrzejovi Dudovi a starostovi Varšavy Rafalovi Trzaskowskému. Poľská vládnuca Občianska koalícia (KO) vo februári uviedla, že jej kandidátom v nadchádzajúcich prezidentských voľbách bude práve Trzaskowski.

Aliancia Tretia cesta je koaličným partnerom KO.