Quantcast
< sekcia Zahraničie

Katalánska vláda nariadila občanom niekoľkých oblastí zostať doma

Na archívnej snímke predavač ochranných rúšok čaká na zákazníkov pred obchodom v španielskej Barcelone. Foto: TASR/AP

Už 4. júla oblasť okolo Lleidy úrady uzavreli.

Barcelona 15. júla (TASR) – Katalánska regionálna vláda dnes nariadila občanom oblasti okolo mesta Lleida, aby aj napriek rozhodnutiu súdu, ktorý v pondelok zablokoval sprísnenie epidemiologických opatrení, zostali doma. Píše o tom agentúra AFP.

Podobné nariadenie vláda vydala aj pre niekoľko štvrtí v meste L'Hospitalet de Llobregat neďaleko Barcelony, v ktorom takisto rastie počet prípadov nákazy koronavírusom.

V Lleide nariadenie zasiahlo približne 160 000 ľudí, ktorí môžu ísť von iba za účelom nákupu potravín, liekov, cvičenia alebo cesty do práce.

Už 4. júla oblasť okolo Lleidy úrady uzavreli. Od pondelka vláda v Lleide a ďalších siedmich obciach nariadila obmedzenie pohybu, ktoré však okresný súd v Lleide zrušil s odôvodnením, že prijaté opatrenia sú nezákonné a že takéto obmedzenia môže zaviesť len ústredná španielska vláda. Katalánska vláda preto nariadenie zmiernila.

„Ľudia môžu ísť na prechádzku aj cvičiť. Všetky obchody zostanú otvorené," uviedla v utorok hovorkyňa katalánskej vlád Meritxell Budová.

Súd napokon súhlasil s platnosťou upravenej verzie na dobu 15 dní. Od vlády žiada pravidelné správy o šírení vírusu.

Španielsko je jednou z pandémiou najťažšie zasiahnutých krajín. Choroba COVID-19, ktorú spôsobuje nový druh koronavírusu SARS-CoV-2, si tu vyžiadala viac než 28 400 životov.

Ministerstvo zdravotníctva uvádza, že eviduje viac ako 120 aktívnych ohnísk vírusu.