Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 5. apríl 2025Meniny má Miroslava
< sekcia Zahraničie

Katedrálu Notre-Dame po vyše piatich rokoch opäť otvoria

Na snímke zrekonštruovaná parížska katedrála Notre- Dame pred navštevou francúzskeho prezidenta Emmauela Macrona v piatok 29. novembra 2024. Katedrálu pred piatimi rokmi významne poškodil požiar. Pamiatka zapísaná v svetovom dedičstve UNESCO bude slávnostne znovuotvorená v sobotu 7. decembra. Foto: TASR/AP

Na náročnej rekonštrukcii gotickej katedrály sa podieľalo 250 firiem a 2000 pracovníkov z celého sveta.

Paríž 6. decembra (TASR) - Na slávnostnom znovuotvorení katedrály Notre-Dame, známej aj ako Chrám Matky Božej, očakávajú v Paríži po jej rekonštrukcii nadchádzajúci víkend (7. a 8. decembra) desaťtisíce návštevníkov, ako aj okolo 50 hláv štátov a vlád vrátane zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa, informuje TASR.

Viac ako päť rokov bola najnavštevovanejšia pamiatka Paríža zapísaná vo svetovom dedičstve UNESCO zatvorená po rozsiahlom požiari, ktorý v nej vypukol 15. apríla 2019.

Na náročnej rekonštrukcii gotickej katedrály sa podieľalo 250 firiem a 2000 pracovníkov z celého sveta. Podľa Elyzejského paláca stála jej obnova približne 700 miliónov eur, pričom celú čiastku poskytli darcovia z celého sveta. Celkovo ich bolo 340.000 a na obnovu poslali viac ako 846 miliónov eur.

Katedrála Notre-Dame (Cathédrale Notre-Dame de Paris) stojí na východnej polovici ostrova Île de la Cité na rieke Seina uprostred Paríža. Jej základný kameň položili v roku 1163. Zodpovedný za výstavbu katedrály bol parížsky biskup Maurice de Sully.

Stavba sa začala budovaním chóru, neskôr pribudli chrámové lode a priečelie, ktoré dokončili v roku 1200. V roku 1245 dobudovali dve veže a po nich stavba pokračovala konštrukciou kaplniek v chrámových lodiach a v chóre. Celú katedrálu sa podarilo dostavať v roku 1345, teda po 182 rokoch, čím sa stala jednou z najdlhšie stavaných katedrál.

Notre-Dame patrí medzi skvosty európskej stredovekej architektúry. Jej mohutné, ale zároveň elegantné priečelie delia piliere na tri časti, vodorovne je rozdelené na dve galérie. V spodnej sa nachádzajú tri hlboké portály - portál Panny Márie, portál Posledného súdu a portál Svätej Anny, nad ktorými je tzv. Galéria kráľov s 28 sochami kráľov Izraela a Judey.

Stredná časť obsahuje dve veľkolepé okná, ktoré susedia s desaťmetrovým ružicovým oknom zhotoveným v rokoch 1220 - 1225. Stredný pás je dekorovaný sochou Madony v strede a sochami Adama a Evy na bokoch.

Katedrála Notre-Dame bola dejiskom mnohých dôležitých náboženských i politických udalostí. Odohrávali sa v nej korunovácie kráľov - napríklad v roku 1431 kráľa Henricha VI., v roku 1558 sa stala svedkom veľkolepej svadby škótskej kráľovnej Márie Stuartovej s budúcim francúzskym kráľom Františkom II. a v roku 1455 sa v katedrále Notre-Dame začal rehabilitačný proces s Janou z Arku.

Počas Veľkej francúzskej revolúcie v roku 1793 bola katedrála zničená a vyrabovaná. Po revolúcii sa nachádzala v dezolátnom stave, istý čas slúžila aj ako sklad vína.

O jej záchranu sa pričinil aj Napoleon Bonaparte, ktorý sa v nej 2. decembra 1804 sám korunoval za francúzskeho cisára. Korunu nasadil aj svojej manželke Jozefíne.

Na obnovu stavby sa organizovali rôzne zbierky, ale viac-menej neúspešne. Do osudu katedrály o tri desaťročia neskôr výrazne zasiahol spisovateľ Victor Hugo, ktorý práve do nej zasadil dej svojho svetoznámeho románu Chrám Matky Božej v Paríži (1831). Vďaka tomu sa podarilo vyvolať záujem o osud katedrály a získať peniaze na jej obnovu formou verejnej zbierky.

Rekonštrukciou stavby bol poverený architekt Eugene Viollet-le-Duc, ktorý sa v polovici 19. storočia rozhodol zmeniť jej vzhľad. Práve on navrhol a na strechu katedrály postavil štíhlu vežu - takzvaný sanktusník - so zvonom, ktorý zaznieva pri speve Sanctus.

Do tragického požiaru v apríli 2019 navštevovalo katedrálu Notre-Dame ročne okolo 13 miliónov ľudí. Obdivovali majestátnosť stavby, veľkoleposť výzdoby a množstvo artefaktov a relikvií nevyčísliteľnej hodnoty. Pred vyše piatimi rokmi sa podarilo z horiacej katedrály zachrániť aj jednu z najvzácnejších relikvií - Kristovu tŕňovú korunu. Očakáva sa, že po opätovnom otvorení by mal záujem verejnosti o návštevu chrámu vzrásť ročne o dva až tri milióny návštevníkov.

Vyšetrovanie príčin požiaru pokračuje aj po viac ako piatich rokoch. Predpokladá sa, že nebol založený úmyselne a pravdepodobne ho počas renovačných prác spôsobil skrat, zváračský horák alebo neuhasená cigareta.

VIDEO: Premiér: História druhej svetovej vojny musí ľudí spájať

Nemožno podľa neho dovoliť, aby sa zabudlo na mladých vojakov, ktorí padli pri oslobodzovaní Bratislavy. Považuje to za neprístojné a neúctivé voči obetiam druhej svetovej vojny.

,aktualizované 

- Tisíce ľudí vyšli v piatok do ulíc Bangui, metropoly Stredoafrickej republiky (SAR), aby protestovali proti zámerom tamojšieho prezidenta Faustina-Archangeho Touadéru uchádzať sa o tretie funkčné obdobie, a to s podporou žoldnierov z ruskej Vagnerovej skupiny.

- Štát má indície o čiernych prevozoch zvierat počas noci. Uviedol to minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD) po piatkovom rokovaní ústredného krízového štábu k slintačke a krívačke (SLAK).

- Slovensko by malo pre šírenie slintačky a krívačky uzavrieť niektoré hraničné priechody najmä s Maďarskom. Má ísť o 17 priechodov v Bratislavskom, Košickom a Banskobystrickom kraji.

- Európska komisia (EK) nesúhlasí s konceptom recipročných ciel, ktorých zavedenie v stredu večer oznámil americký prezident Donald Trump a ktoré môžu štáty EÚ stáť 380 miliárd eur ročne.

- Rozhodnutie izraelskej vlády odvolať šéfa kontrarozviedky Šin Bet Ronena Bara bolo poznačené osobným konfliktom záujmov zo strany premiéra Benjamina Netanjahua v súvislosti s tzv. Katarskou kauzou.

- Na farme za obcou Jurová v okrese Dunajská Streda sa potvrdilo nové ohnisko slintačky a krívačky. Informovalo o tom Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR na sociálnej sieti.

- Americký prezident Donald Trump v piatok vyhlásil, že bude pokračovať vo svojej colnej politike zameranej na prilákanie veľkých investícií do USA.

- História druhej svetovej vojny musí ľudí spájať. Kto úmyselne zabúda, kto ignoruje to, čo sa udialo počas nej, to je to isté, ako keby opätovne stláčal spúšť, strieľal z dela, hádzal bomby. Uviedol to premiér Robert Fico (Smer-SD).

- Na budúci týždeň, v utorok a stredu (8. - 9. 4.), sa v Bratislave uskutoční zasadnutie Rady predsedov Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov - UNCPGA.

- Zdravotný stav pápeža Františka preukázal ďalšie mierne zlepšenie týkajúce sa dýchania, motorických schopností a hlasu, ktorý bol poškodený obojstranným zápalom pľúc.

- Začal sa tichý a neúprosný súboj o historickú pravdu. V piatok to uviedol predseda parlamentu Richard Raši (Hlas-SD) na bratislavskom pamätníku Slavín, kde si položením venca uctil 80. výročie oslobodenia Bratislavy.

- Na farme za obcou Jurová v okrese Dunajská Streda je podozrenie na výskyt slintačky a krívačky (SLAK). Výsledky testov budú známe v piatok večer. Ide o chov približne 870 kusov býkov.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili piatkové rokovanie diskusiou o zmenách v Ústave SR. V zlúčenej rozprave rokujú o dvoch novelách Ústavy SR. Jednu predložila vláda a druhú opozičné KDH.

- Japonská ratingová agentúra Japan Credit Rating Agency (JCRA) v aktuálnom hodnotení potvrdila Slovenskej republike rating na úrovni A+ so stabilným výhľadom.

- Návrh na zmenu Ústavy SR je len dymovou clonou. Vyhlásil to predseda poslaneckého klubu PS Martin Dubéci v diskusii o novelách Ústavy SR, jednej z dielne vlády a druhej z KDH, v pléne Národnej rady (NR) SR.

- V Bratislave na Račianskej ulici pri stanici Vinohrady smerom do centra je osobné auto po požiari. Premávku polícia odkláňa cez protismer. Vodiči sa v úseku zdržia v oboch smeroch.

- Prezident SR Peter Pellegrini verí, že si slovenskí pútnici z Vatikánu odnesú posolstvo nádeje – na lepší život a väčší pokoj. Pellegrini to povedal v piatok po svätej omši v Bazilike svätého Petra.

- V niektorých okresoch stále pretrváva zákaz vstupu do lesov. Cieľom zákazu, ktorý vydalo ministerstvo pôdohospodárstva, je zamedzenie šírenia vírusového ochorenia slintačky a krívačky. TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR.

- Americký prezident Donald Trump je naďalej odhodlaný dodržiavať článok 5 Severoatlantickej zmluvy o vzájomnej obrane a zúčastní sa na júnovom summite NATO v Haagu, oznámil poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.

- Belgický futbalista Kevin de Bruyne potvrdil, že prebiehajúca sezóna bude jeho posledná v drese Manchestru City. Tridsaťtriročný stredopoliar pôsobil u účastníka anglickej Premier League od augusta 2015.