Quantcast
< sekcia Zahraničie

Prišlo k ďalšiemu výbuchu v muničnom sklade v Kazachstane

Na archívnej snímke kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev. Foto: TASR/AP

Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev vyhlásil nedeľu v tejto súvislosti za deň národného smútku.

Nur-Sultan 29. augusta (TASR) - V muničnom sklade v kazašskom regióne Žambyl došlo v nedeľu k ďalšiemu výbuchu. Tentokrát však nehlásia obete ani zranených. V krajine vyhlásili deň národného smútku, aby si uctili obete štvrtkových výbuchov v tomto sklade, informovala agentúra TASS.

"V areály muničného skladu, v ktorom 26. augusta vypukol požiar, bol 29. augusta okolo 12.00 (miestneho času) zaznamenaný ďalší výbuch. Na mieste výbuchu sa nikto nenachádzal... zisťujeme jeho príčinu," píše sa vo vyhlásení kazašského ministerstva obrany.

Vedľa muničného skladu v kazašskom regióne Žambyl vypukol vo štvrtok 26. augusta požiar, v dôsledku ktorého prišlo k viac ako desiatim výbuchom. Pri výbuchoch došlo o život 13 ľudí a zranenia utrpelo takmer 100 ľudí. V súčasnosti je požiar už uhasený, avšak v areály stále evidujú dve miesta, na ktorých hrozí riziko opätovného vypuknutia požiaru. Úrady museli po výbuchu evakuovať obyvateľov niekoľkých okolitých obcí. Tí sa však už mohli vrátiť späť do svojich domovov.

Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev vyhlásil nedeľu v tejto súvislosti za deň národného smútku.

Podobný incident sa v Kazachstane odohral v roku 2019. Explózia v muničnom sklade pri meste Arys zabila vtedy dvoch ľudí a desiatky utrpeli zranenia. Evakuovaných muselo byť niekoľko tisíc miestnych obyvateľov. V Aryse pritom za posledné desaťročie došlo až k trom takýmto smrtiacim výbuchom