< sekcia Zahraničie

Etnický masaker v Konžskej republike si vyžiadal 19 obetí

Ilustračné foto Foto: TASR

Niektorých ľudí zabili mačetami, iných zastrelili.

Kinshasa 11. augusta (TASR) - Devätnásť ľudí zahynulo a ďalší dvaja utrpeli zranenia pri masakre, ku ktorej došlo v nedeľu v provincii Ituri na východe Konžskej demokratickej republiky (KDR). V pondelok o tom informovala agentúra AFP.

"Niektorých ľudí zabili mačetami, iných zastrelili," povedal tamojší vodca Innocent Madukadala, ktorý z útokov obvinil ozbrojenú skupinu Združenie pre rozvoj Konga (CODECO). Tá je známa zabíjaním na základe etnicity.

Podľa Organizácie Spojených národov najmenej 636 ľudí zahynulo v tejto oblasti za prvých šesť mesiacov roku 2020.

Približne pol milióna ľudí muselo opustiť svoje domovy pre ozbrojené konflikty za posledné tri roky. V júli o tom informovala mimovládna nezisková organizácia International Crisis Group (ICG).

Členovia CODECO pochádzajú najmä z etnickej skupiny Lendu venujúcej sa pestovaniu plodín. CODECO sa opakovane dostáva do ozbrojených stretov s príslušníkmi etnika Hema, ktoré sa venuje prevažne obchodovaniu a chovu dobytka.

Podľa AFP v rokoch 1999-2003 zahynuli pri bojoch medzi týmito dvoma etnikami desaťtisíce ľudí. Vystupňovanie ozbrojených konfliktov medzi týmito dvoma etnikami viedlo v roku 2003 k intervencii európskych armád, ktoré do KDR vyslali svojich príslušníkov v rámci operácie Artemis.