Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 27. apríl 2024Meniny má Jaroslav
< sekcia Zahraničie

Kenský prezident vyzval miestnych moslimov na pomoc proti islamistom

Uhuru Kenyatta Foto: TASR/AP Photo

Stalo sa tak po tom, ako štvorica islamistov podnikla útok na univerzitný areál v blízkosti hraníc so Somálskom, pričom zabila najmenej 148 ľudí.

Nairobi 4. apríla (TASR) - Kenský prezident Uhuru Kenyatta dnes sľúbil prijať tvrdé opatrenia proti islamistickým militantom v krajine. Stalo sa tak po tom, ako štvorica islamistov podnikla útok na univerzitný areál v blízkosti hraníc so Somálskom, pričom zabila najmenej 148 ľudí.

Kenyatta dnes v televíznom prejave upozornil, že tí, ktorí plánujú alebo finančne kryjú podobné útoky ako v Garisse, sú "hlboko zakorenení v našich komunitách."

Vzhľadom na túto skutočnosť je boj s terorizmom ťažký, vysvetlil. Vyzval však moslimskú komunitu v krajine, aby vláde pomohla vykoreniť "radikálne elementy".

Prezident vyhlásil, že jeho vláda bude na útok v Garisse odpovedať najtvrdším možným spôsobom. Vyjadril tiež presvedčenie, že islamistickým milíciám aš-Šabáb, ktoré sú za útokom v Garisse, sa nepodarí vytvoriť v Keni moslimský kalifát, ako to majú v pláne.

Pri štvrtkovom útoku na univerzitu v Garisse použili maskovaní útočníci z islamistických milícií aš-Šabáb okrem ručných strelných zbraní aj granáty. Spočiatku strieľali bezhlavo, neskôr prepustili viacerých moslimov a namiesto nich sa začali zameriavať na kresťanov.

Celá dráma trvala zhruba 15 hodín a skončila sa smrťou páchateľov. Kenský minister vnútra Joseph Nkaissery dnes podľa stanice CNN bez bližších podrobností informoval, že polícia už zatkla piatich podozrivých.

Aš-Šabáb tvrdí, že útok na univerzitu bol pomstou a odplatou za prítomnosť kenských jednotiek v Somálsku a za zlé zaobchádzanie s moslimami na území Kene.

Dejisko útoku, mesto Garissa, leží 200 km od hraníc Kene so Somálskom, kde proti miestnym islamistom bojujú v rámci afrických mierových zborov a po boku vládnych jednotiek aj kenskí vojaci.

Štvrtková udalosť bola najväčším útokom spáchaným na objekty v Keni od roku 1998, keď al-Káida pri bombovom atentáte na veľvyslanectvo USA v Nairobi zabila vyše 200 ľudí.