< sekcia Zahraničie

Kirgizsko prekazilo útok Islamského štátu na ruskú základňu

Kirgizská vlajka, ilustračné foto Foto: TASR/AP

K operácii voči militantom došlo v hlavnom meste Kirgizska vo štvrtok.

Biškek 17. júla (TASR) - Kirgizské bezpečnostné sily prekazili plánované útoky militantov extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) v hlavnom meste Biškek a na neďalekú ruskú vojenskú základňu. Oznámili to dnes miestne úrady, ktoré citovala agentúra Reuters.

Príslušníci bezpečnostných zložiek rozbili teroristickú bunku plánujúcu útoky počas štvrtkového zásahu v Biškeku, počas ktorej zabili šiestich členov IS a ďalších siedmich zatkli.

"Pripravovali dva teroristické útoky: jeden na hlavnom námestí (v Biškeku) počas dnešných modlitieb pri príležitosti ukončenia mesiaca ramadán, a druhý na (ruskej) leteckej základni v Kante," uviedol dnes hovorca kirgizského Štátneho výboru pre národnú bezpečnosť.

K operácii voči militantom došlo v hlavnom meste Kirgizska vo štvrtok. Svedkovia zaznamenali explózie a streľbu z automatických zbraní len asi 1,5 kilometra od sídla tamojšej vlády a parlamentu. Objekt, v ktorom sa ukrývali ozbrojenci, počas zásahu zachvátil požiar. Polícia hermeticky uzavrela príslušnú štvrť Biškeku a dočasne ju odpojila aj od dodávok elektriny a plynu.

Rusko využíva leteckú základňu pri meste Kant, nachádzajúcu sa asi 20 kilometrov od východne Biškeku, od roku 2003. Okrem vojenských lietadiel a vrtuľníkov sú na nej nasadené stovky príslušníkov ruskej armády.