< sekcia Zahraničie

KĽDR chce s Južnou Kóreou diskutovať o odstránení spoločného letoviska

Na nedatovanej kombosnímke, ktorú severokórejská vláda poskytla 23. októbra 2019, sú zábery na rekreačné stredisko nachádzajúce sa v Diamantových horách (Kumgang), ktoré navštívil severokórejský vodca Kim Čong-un. Foto: TASR/AP

Severokórejské médiá v stredu priniesli správu o tom, že Kim kritizoval politiku svojho otca Kim Čong-ila za to, že KĽDR spustila tento projekt spoločne so Soulom.

Soul 25. októbra (TASR) - Severná Kórea ponúkla svojmu južnému susedovi možnosť diskutovať o odstránení zariadení v rekreačnom stredisku, ktoré vybudoval Soul. Oznámilo to v piatok juhokórejské ministerstvo pre zjednotenie, z vyhlásenia ktorého cituje tlačová agentúra Jonhap.

Návrh prichádza niekoľko dní po tom, ako vodca Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) Kim Čong-un nariadil demoláciu týchto budov.

Severokórejské médiá v stredu priniesli správu o tom, že Kim kritizoval politiku svojho otca Kim Čong-ila za to, že KĽDR spustila tento projekt spoločne so Soulom.

Rekreačný komplex v Diamantových horách (Kumgang) vznikol v roku 1998 ako veľký projekt spolupráce medzi oboma Kóreami. Stredisko uzatvorili v roku 2008 po tom, ako severokórejský vojak zastrelil juhokórejskú turistku, ktorá sa dostala do vojenskej zóny. Soul investoval do tohto projektu značné prostriedky.

Na nedatovanej kombosnímke, ktorú severokórejská vláda poskytla 23. októbra 2019, sú zábery na rekreačné stredisko nachádzajúce sa v Diamantových horách (Kumgang), ktoré navštívil severokórejský vodca Kim Čong-un.
Foto: TASR/AP


Kim naznačil veľký záujem o rozvoj cestovného ruchu svojej krajiny ako zdroju príjmov v čase, keď KĽDR čelí globálnym sankciám a hospodárskym problémom. Turizmus však hodlá rozvíjať bez zahraničnej pomoci.

Rekreačné stredisko, postavené vďaka investíciám juhokórejských firiem, odvtedy hostilo príležitostné stretnutia rodín rozdelených kórejskou vojnou z rokov 1950-53. Stredisko, spolu s dnes už uzatvoreným priemyselným parkom Kesong, ležiacim severne od ťažko strážených kórejských hraníc, bolo kedysi vnímané ako príklad toho, čo sa dá dosiahnuť napriek vojenskému a politickému napätiu.

Letovisko na východnom pobreží predstavuje zriedkavý symbol medzikórejskej spolupráce. Podľa Kima však ide o "chybu", aby sa táto lokalita považovala za spoločné vlastníctvo Severnej i Južnej Kórey - leží totiž výlučne na pôde KĽDR.