Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 16. júl 2024Meniny má Drahomír
< sekcia Zahraničie

KĽDR odsúdila J.Kóreu, Japonsko a Čínu za vyhlásenia o denuklearizácii

Ilustračná fotka. Foto: TASR - Lukáš Grinaj

Severná Kórea v noci na pondelok oznámila Japonsku svoj plán vypustiť raketu s vesmírnou družicou v období od 27. mája do 4. júna.

Pchjongjang 27. mája (TASR) - Severná Kórea v pondelok odsúdila Južnú Kóreu, Japonsko a Čínu, pretože na summite v Soule sa zaviazali k denuklearizácii Kórejského polostrova. TASR píše podľa agentúry Reuters.

"Diskusia o denuklearizácii Kórejského polostrova predstavuje závažnú politickú provokáciu a porušenie suverenity, ktoré úplne popiera nedotknuteľnú zvrchovanosť KĽDR a ústavu odrážajúcu jednomyseľnú vôľu celého kórejského ľudu," vyhlásil hovorca severokórejského ministerstva zahraničných vecí.

Čína, Japonsko a Južná Kórea sa v pondelok v Soule stretli na prvom trojstrannom summite od roku 2019. Krajiny zopakovali pozície v oblasti regionálneho mieru a stability a denuklearizácie Kórejského polostrova. Potvrdili tiež úsilie uzavrieť trojstrannú obchodnú dohodu. Podľa svojich vyjadrení chcú dohodu, ktorá bude slobodná, spravodlivá, komplexná, kvalitná a prínosná pre všetky strany.

Takisto vyjadrili záväzok k otvorenému trhu a zamedzeniu zdržaní v dodávateľských reťazcoch, i úsilie na posilnenie spolupráce v rôznych oblastiach vrátane klimatickej zmeny, hospodárstva či vedy a techniky, píše Reuters.

Juhokórejský prezident Jun Sok-jol a japonský premiér Fumio Kišida zároveň vyzvali Pchjongjang, aby zrušil svoje plány na vypustenie druhej špionážnej družice na obežnú dráhu.

Severná Kórea v noci na pondelok oznámila Japonsku svoj plán vypustiť raketu s vesmírnou družicou v období od 27. mája do 4. júna.

V reakcii na oznámenie viedli predstavitelia Spojených štátov, Japonska a Južnej Kórey telefonické rozhovory a žiadali, aby Severná Kórea štart zrušila, pretože by použila technológiu balistických rakiet v rozpore s rezolúciami OSN.