Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 22. júl 2024Meniny má Magdaléna
< sekcia Zahraničie

KĽDR potvrdila vypálenie balistickej rakety

Na tejto fotografii, ktorú poskytla severokórejská vláda, severokórejský vodca Kim Čong Un, druhý vľavo, navštevuje obranný priemyselný komplex na neznámom mieste v Severnej Kórei vo štvrtok 17. mája 2024. Foto: TASR/AP

Juhokórejská vláda zaznamenala odpálenie v blízkosti prístavného mesta Wonsan ležiaceho na východnom pobreží KĽDR ešte v piatok.

Pchjongjang 18. mája (TASR) - Severná Kórea (KĽDR) v sobotu potvrdila skúšobné odpálenie taktickej balistickej rakety vybavenej novou technológiou navádzania. Na skúšku dozeral aj severokórejský vodca Kim Čong-un, ktorý zároveň nariadil urýchliť výrobu s cieľom posilniť jadrové kapacity krajiny. Informovala o tom štátna agentúra KCNA, na ktorú sa odvoláva agentúra Reuters.

Juhokórejská vláda zaznamenala odpálenie v blízkosti prístavného mesta Wonsan ležiaceho na východnom pobreží KĽDR ešte v piatok. Tvrdila, že išlo o niekoľko balistických rakiet krátkeho doletu, ktoré leteli približne 300 kilometrov a dopadli do Východného, respektíve Japonského mora.

Kim v rovnaký deň navštívil továreň na výrobu zbraní a vyzval na "rýchlejšie posilnenie jadrových síl... bez zastavenia a váhania," uviedla KCNA. V súvislosti s testom rakety vyjadril veľkú spokojnosť. "Presnosť a spoľahlivosť autonómneho navádzacieho systému bola overená skúšobnou paľbou," uviedla severokórejská agentúra.

Na snímke severokórejský líder Kim Čong-un (vpravo) dohliada na testovacie odpálenie taktickej balistickej rakety na neznámom mieste v Severnej Kórei vo štvrtok 17. mája 2024.
Foto: TASR/AP


Soul v reakcii zvýšil ostražitosť a dohľad v rámci príprav na prípadné ďalšie vypálenie a vymenil si informácie so spojencami USA a Japonskom, píše sa vo vyhlásení juhokórejskej armády.

Severná Kórea v posledných mesiacoch odpálila celý rad balistických a riadených striel, ako aj taktických rakiet, pričom ich označila za súčasť programu na modernizáciu svojich obranných kapacít.

Posledný test sa konal iba deň po tom, čo čínsky prezident Si Ťin-pching a ruský prezident Vladimir Putin potvrdili ich podporu KĽDR počas stretnutia v Pekingu. Lídri v spoločnom vyhlásení vyjadrili nesúhlas s "vojenským zastrašovaním" Severnej Kórey zo strany USA a ich spojencov.

Spojené štáty a Južná Kórea obvinili Severnú Kóreu, že dodáva zbrane Rusku, ktoré ich nasadzuje do vojny na Ukrajine. Moskva aj Pchjongjang tieto obvinenia popierajú.

Vplyvná sestra severokórejského vodcu Kim Jo-čong v piatok označila dodávky zbraní KĽDR do Ruska za „najabsurdnejšiu teóriu“ pozostávajúcu z predsudkov a výmyslov, ktorú je zbytočné hodnotiť alebo interpretovať. Podľa nej ide o fámu šírenú nepriateľskými silami a zbrane vyvinuté v Severnej Kórei nie sú určené na vývoz, ale na obranu proti Južnej Kórei.