< sekcia Zahraničie

KĽDR:Od USA závisí stretnutie, alebo konfrontácia s jadrovými zbraňami

Historické stretnutie Donalda Trumpa (vľavo) so severokórejským vodcom Kim Čong-unom sa očakáva 12. júna v Singapure. Foto: TASR/AP

Námestníčka ministra zahraničných vecí Čche Son-hui uviedla, že ak budú USA pokračovať súčasným spôsobom, navrhne severokórejskému vedeniu, aby zvážilo účasť na plánovanom summite oboch lídrov.

Soul 24. mája (TASR) - Vplyvná severokórejská predstaviteľka Čche Son-hui vo štvrtok ostro skritizovala amerického viceprezidenta Mikea Pencea a vyhlásila, že Pchjongjang je pripravený na konfrontáciu s jadrovými zbraňami, ak dialóg s USA zlyhá. Tieto výroky ešte viac prehĺbili pochybnosti, či sa historický summit amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského vodcu Kim Čong-una 12. júna v Singapure uskutoční. Informácie priniesla americká spravodajská televízia CNN.

Námestníčka ministra zahraničných vecí Čche Son-hui uviedla, že ak budú Spojené štáty pokračovať súčasným spôsobom, navrhne severokórejskému vedeniu, aby zvážilo účasť na plánovanom summite oboch lídrov.

"To, či sa USA s nami stretnú v rokovacej miestnosti alebo v rozhodujúcom boji s jadrovými zbraňami, úplne závisí od rozhodnutia a správania Spojených štátov," uviedla námestníčka, ktorej výroky priniesla severokórejská štátna tlačová agentúra KCNA.

Čche Son-hui reagovala na Penceove pondelkové vyjadrenia v interview pre televíziu Fox News, ktoré táto diplomatka označila za "primitívne a hlúpe".

Pence pre Fox News povedal, že situácia v Severnej Kórei "sa skončí podobne ako v Líbyi, ak Kim Čong-un neuzavrie dohodu". A varoval Kima, aby sa s Trumpom "nezahrával".

Diplomatka následne uviedla, že "nedokáže potlačiť prekvapenie, že také primitívne a hlúpe výroky vychádzajú z úst amerického viceprezidenta".

Líbyjský vodca Muammar Kaddáfí súhlasil, že sa vzdá vlastných plánov na vývoj jadrových zbraní. Potom sa jeho režim zrútil a povstalci ho v roku 2011 zabili. Boj týchto povstalcov za zvrhnutie dlhoročného autokrata podporovalo aj NATO, pripomenula tlačová agentúra DPA.

Vodca Severnej Kórey a americký prezident súhlasili, že sa na budúci mesiac stretnú v Singapure. Avšak Severná Kórea sa už aj predtým vyhrážala zrušením summitu a Trump vyhlásil, že je "veľká šanca", že stretnutie "12. júna možno nevyjde".