< sekcia Zahraničie

Klimatickí aktivisti na Európskom súde úspešne zažalovali 33 krajín

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Aktivisti súd žiadali, aby vyvodil dôsledky voči 33 krajinám, ktoré podľa nich nesplnili dohodu o znížení emisií skleníkových plynov.

Lisabon 30. novembra (TASR) - Mladí portugalskí aktivisti za klímu zaznamenali úspech v prípade, ktorým sa zaoberá Európsky súd pre ľudské práva so sídlom v Štrasburgu. Aktivisti súd žiadali, aby vyvodil dôsledky voči 33 krajinám, ktoré podľa nich nesplnili dohodu o znížení emisií skleníkových plynov, uviedla agentúra AP.

Dvaja dospelí a štyri deti portugalskej národnosti podali žalobu na Európsky súd v septembri minulého roku. Súd v pondelok týmto európskym krajinám nariadil, aby urýchlene zaujali vo veci stanovisko a považovali ju za svoju "prioritnú záležitosť". Medzi spomínanými 33 krajinami sa nachádza okrem 27 členských štátov EÚ aj Spojené kráľovstvo, Švajčiarsko, Nórsko, Rusko, Turecko či Ukrajina.

Skupinu aktivistov podporuje medzinárodná nezisková organizácia pre oblasť porušovania ľudských práv (GLIN) a tím piatich londýnskych právnikov. Šéf organizácie GLIN Gearóid Ó Cuinn označil rozhodnutie súdu za "veľmi významnú udalosť", keďže súd týmto spôsobom rieši iba "malý zlomok prípadov".

Súd sa bude v prvom rade usilovať o dosiahnutie mimosúdneho vyrovnania. Ak k nemu nedôjde, prípad bude predmetom súdneho procesu, dodáva AP.

Ak aktivisti spor vyhrajú, dotknuté krajiny sa budú musieť právne zaviazať, že znížia emisie tak, ako bolo uvedené v požiadavkách z Parížskej dohody v roku 2015. Krajiny by taktiež museli uviesť emisie vo svojich zámorských teritóriách vrátane tých, ktoré produkujú ich nadnárodné spoločnosti.