Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 28. november 2023
< sekcia Zahraničie

Klimatickí aktivisti prepichli v Kodani pneumatiky vyše 100 SUV autám

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Podľa miestnych médií pneumatiky prepichli aj SUV vozidlám na elektrický pohon.

Kodaň 7. júna (TASR) - Skupina klimatických aktivistov sa v stredu prihlásila k zodpovednosti za prepichnutie pneumatík na SUV autách v Kodani. V noci z utorka na stredu bolo v dánskom hlavnom meste takto poškodených vyše 100 vozidiel, píše TASR na základe správy agentúry AP.

Skupina klimatických aktivistov The Tyre Extinguishers pôsobí vo viacerých krajinách. Na svojej webstránke uvádza, že bráni šíreniu "klimatických zmien, znečistenia ovzdušia a nebezpečných vodičov". Prepichuje pneumatiky SUV áut, ktoré podľa nej produkujú výrazne viac emisií než iné autá.

Kodaňská polícia informovala, že incident vyšetruje a prípadných svedkov vyzvala, aby sa prihlásili.

Podľa policajného hovorcu Martina Kajberga je ťažké presne určiť počet poškodených áut, pretože nie každý majiteľ sa zatiaľ prihlásil. Dodal, že aktivisti umiestnili lístok s poznámkou na všetky vozidlá, ktorým prepichli pneumatiky. Čo na ňom bolo napísané, sa dosiaľ nevie.

Podľa miestnych médií pneumatiky prepichli aj SUV vozidlám na elektrický pohon.

Skupina The Tyre Extinguishers na svojej webstránke uvádza, že chce ľuďom znemožniť vlastniť autá SUV v mestských oblastiach. Aktivisti tvrdia, že podobné protestné akcie uskutočnili už predtým na rôznych miestach v Spojených štátoch či Európe.