Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. apríl 2024Meniny má Jela
< sekcia Zahraničie

Klip piesne venovaný Navaľnému je v Rusku nedostupný

Kvety a sviečky položené počas zhromaždenia na pamiatku zosnulého ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného. Foto: TASR/AP

Po Navaľného smrti jeho príbuzní a podporovatelia niekoľko dní žiadali ruské vedenie i samotného Putina o vydanie tela, aby ho mohli dôstojne pochovať.

Moskva/Londýn 2. marca (TASR) - Strímovacie služby v Rusku už vo svojej ponuke nemajú klip piesne s názvom Teraz ďaleko odtiaľto, ktorá je zrejme venovaná pamiatke ruského opozičného politika Alexeja Navaľného.

Ako v sobotu informovala britská stanica BBC, skladba, ktorej spoluautorom a interpretom je spevák Vasia Oblomov, zmizla zo siete VKontakte i Yandex.Music a v Rusku si ju nemožno vypočuť ani na platforme YouTube.

Záujemca o jej vypočutie dostane buď hlásenie, že video je nedostupné, alebo sa táto skladba nezobrazí ani pri vyhľadávaní podľa kľúčových slov. Príčina odstránenia klipu z ponuky v Rusku nebola oficiálne nikým zdôvodnená.

Vasia Oblomov zverejnil tento svoj klip 27. februára spolu s komentárom: "Aby som bol úprimný, bol by som rád, keby táto pieseň vôbec neexistovala".

Báseň, ktorá tvorí text piesne, napísal 19. februára básnik Leonid Kaganov. Predpokladá sa, že pieseň je venovaná Alexejovi Navaľnému, ale priamo v texte to nie je uvedené.

Podľa úradov Navaľnyj zomrel 16. februára vo väzenskom tábore za polárnym kruhom. Ruská väzenská služba tvrdí, že mu po prechádzke prišlo náhle nevoľno, stratil vedomie a oživiť sa ho nepodarilo väzenským zdravotníkom ani privolaným záchranárom.

V jeho úmrtnom liste sa uvádza, že zomrel prirodzenou smrťou. Príbuzní a spolupracovníci Navaľného, ako aj západní politici vinia z politikovej smrti ruského prezidenta Vladimira Putina.

Po Navaľného smrti jeho príbuzní a podporovatelia niekoľko dní žiadali ruské vedenie i samotného Putina o vydanie tela, aby ho mohli dôstojne pochovať. Napokon sa tak stalo až minulú sobotu 24. februára.

Pohrebný obrad sa uskutočnil v piatok 1. marca v chráme zasvätenom ikone Bohorodičky Zmierni môj žiaľ v moskovskej štvrti Marjino, kde Navaľnyj s rodinou býval. Pochovaný je na Borisovskom cintoríne v susednej štvrti Bratejevo.