Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 4. apríl 2025Meniny má Izidor
< sekcia Zahraničie

Kolumbia iniciovala vznik koalície s cieľom uzavrieť mier s prírodou

Rybár na jazere, ktoré je znečistené ropou na okraji Moandy v západnej Konžskej demokratickej republike, 23. decembra 2023. Foto: TASR/AP

Účastníci summitu uvádzajú, že COP16 by mohla byť prelomovým bodom pre oblasť ochrany prírody.

Bogota 29. októbra (TASR) - Kolumbia v utorok v rámci 16. summitu OSN o biodiverzite (COP16) iniciovala vznik koalície zatiaľ 20 krajín, ktoré chcú uzavrieť "mier s prírodou". Koalícia zahŕňa krajiny zo štyroch kontinentov vrátane Mexika, Švédska, Ugandy a Čile, ale žiadnu z ázijsko-pacifického regiónu.

Ako informovala agentúra Reuters, koalícia je otvorená krajinám, ktoré súhlasia so súborom princípov zameraných na zmenu vzťahu ľudstva s prírodou a života v súlade s daným prostredím. Tento prístup zahŕňa aj zhromažďovanie peňazí na ochranu prírody a trvalo udržateľný rozvoj, ako aj na medzinárodnú spoluprácu s cieľom mobilizovať celú svoju spoločnosť k ochrane prírody.

Na úvod utorňajšieho zasadnutia COP16, na ktorom sa zúčastňujú šiesti prezidenti a viac ako 100 vládnych ministrov, vystupujúci lídri v prejavoch zhodne varovali, že ničením prírody ľudstvo zabíja samo seba.

"Začíname éru vymierania ľudstva, ja si nemyslím, že by som preháňal," vyhlásil kolumbijský prezident Gustavo Petro. Svet podľa jeho názoru nemôže čakať, kým bude "výhodné zachrániť prírodu". Dodal, že trh ľudstvo nezachráni, a zdôraznil, že život má vyššiu hodnotu ako peniaze.

"Príroda je život. A napriek tomu proti nej vedieme vojnu. Vojnu, ktorá nemá víťaza," vyhlásil generálny tajomník OSN António Guterres a dodal, že "takto vyzerá existenciálna kríza".

Účastníci summitu uvádzajú, že COP16 by mohla byť prelomovým bodom pre oblasť ochrany prírody. Ani v utorok sa pritom delegáti COP16 nepriblížili k dohode o tom, ako posunúť rozsiahlu agendu, ktorá uviazla v slepej uličke, či ako naštartovať financie.

Niekoľko štátov na konferencii síce oznámilo nové príspevky do globálneho fondu pre biodiverzitu, ale pozorovatelia uviedli, že suma vo fonde ani zďaleka nedosahuje potrebné miliardy dolárov.

V poradí 16. summit Organizácie Spojených národov o biodiverzite (COP16) sa v kolumbijskom meste Cali začal 21. októbra a potrvá do 1. novembra. Jeho delegáti sa zišli, aby zhodnotili klesajúcu úroveň biodiverzity vo svete a záväzky krajín chrániť rastliny, zvieratá a kritické biotopy.

Konferencia v Cali nadväzuje na rokovania v Montreale v roku 2022, na ktorých 196 krajín podpísalo historickú celosvetovú dohodu o ochrane biodiverzity. Dohoda obsahuje 23 opatrení na zastavenie a zvrátenie zhoršovania stavu prírody vrátane ochrany minimálne 30 percent rozlohy svetovej pevniny a morí do roku 2030.

Posledný pracovný deň bude slnečný s príjemnými teplotami

Teploty vystúpia na 15 až 20 stupňov C.

- Dánsko sa Grónska nevzdá, vyhlásila vo štvrtok dánska premiéra Mette Frederiksenová počas návštevy tohto na nerastné suroviny bohatého dánskeho autonómneho ostrova, o ktorom sa americký prezident Donald Trump vyjadril, že ho chce pripojiť k USA.

- Približne 80 vysokoškolských študentov vyrazilo vo štvrtok na bicykloch zo srbského mesta Nový Sad na zhruba dvojtýždňovú 1300-kilometrovú cestu do francúzskeho Štrasburgu, kde plánujú navštíviť Európsky parlament aj Radu Európy.

- Napriek všeobecnému ústupu ukrajinských vojakov z ruskej Kurskej oblasti považuje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vpád na územie nepriateľa za úspešný.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili štvrtkové rokovanie diskusiou o novele zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve.

- Na národnú púť do Ríma a Vatikánu prišli tisíce Sloveniek a Slovákov, ktorí sa spojili bez ohľadu na vek či názory a ukazujú, že na hodnotách aj na viere sa dá spojiť.

- Minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár požiadal Španielsko o možnosť poskytnutia systému protivzdušnej obrany na území SR na základe rotačného systému, kým si Slovensko nezabezpečí vlastnú ochranu vzdušného priestoru.

- Najmenej 25 ľudí prišlo v Pásme Gazy vo štvrtok o život pri izraelskom leteckom útoku na budovu školy, ktorá slúži ako útočisko pre ľudí vysídlených v dôsledku vojny, uviedla tamojšia civilná obrana.

- Slovenskí hokejoví reprezentanti do 18 rokov vstúpili úspešne do prvej fázy prípravy pred majstrovstvami sveta. Vo štvrtkovom úvodnom prípravnom zápase v Trenčíne zdolali rovesníkov z Lotyšska 6:5.

- Americký prezident Donald Trump prepustil najmenej troch v ysokopostavených predstaviteľov Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť (NSC), uviedli vo štvrtok pre stanicu CNN tri nemenované zdroje.

- Zavedené 25-percentné clá na všetky tovary a služby z EÚ do Spojených štátov budú mať negatívny vplyv na ekonomický rast aj ceny výrobkov.

- Transakčná daň je likvidačná pre všetky slovenské firmy, no najmä pre tie malé. Opoziční poslanci z Progresívneho Slovenska (PS) vyzvali vládu, aby ju zrušila, keďže podľa nich nemá žiadny hospodársky ani sociálny zmysel.

- Pracovný čas členov posádky vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (HEMS) sa bude počítať vo vzťahu k počtu zásahov a nie k počtu letov.

- Ministerstvo dopravy (MD) SR získa možnosť obmedziť či zakázať vykonávanie civilných letov v určenej časti vzdušného priestoru SR aj z dôvodu zabránenia šírenia nákazlivých chorôb zvierat.

- Clá na európske tovary a automobily, ktoré v stredu oznámil americký prezident Donald Trump, silne rezonujú medzi poslancami Európskeho parlamentu (EP).

- Ministerstvo hospodárstva (MH) SR bude mať na požiadanie prístup k sociálno-ekonomickým údajom obyvateľov, na základe ktorých posúdi potrebu kompenzácií nákladov na energie.

- Fínsky prezident Alexander Stubb chce, aby vedúcu úlohu pri potenciálnych rokovaniach s Ruskom o Ukrajine v rámci európskeho úsilia o podporu Kyjeva prevzalo Francúzsko alebo Británia.

- Dánsko ohlásilo vo štvrtok svoj v poradí už 25. balík pomoci pre Ukrajinu s cieľom posilniť jej protivzdušnú obranu i delostrelectvo.

- Ministerstvo kultúry (MK) SR zrušilo výberové konanie na post generálneho riaditeľa Slovenského národného divadla (SND).

- Americký prezident Donald Trump verí, že USA sú na správnej ceste po tom, ako oznámil novú vlnu ciel, ktoré spôsobili šok na svetových trhoch.