Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 12. apríl 2025Meniny má Estera
< sekcia Zahraničie

Kolumbia iniciovala vznik koalície s cieľom uzavrieť mier s prírodou

Rybár na jazere, ktoré je znečistené ropou na okraji Moandy v západnej Konžskej demokratickej republike, 23. decembra 2023. Foto: TASR/AP

Účastníci summitu uvádzajú, že COP16 by mohla byť prelomovým bodom pre oblasť ochrany prírody.

Bogota 29. októbra (TASR) - Kolumbia v utorok v rámci 16. summitu OSN o biodiverzite (COP16) iniciovala vznik koalície zatiaľ 20 krajín, ktoré chcú uzavrieť "mier s prírodou". Koalícia zahŕňa krajiny zo štyroch kontinentov vrátane Mexika, Švédska, Ugandy a Čile, ale žiadnu z ázijsko-pacifického regiónu.

Ako informovala agentúra Reuters, koalícia je otvorená krajinám, ktoré súhlasia so súborom princípov zameraných na zmenu vzťahu ľudstva s prírodou a života v súlade s daným prostredím. Tento prístup zahŕňa aj zhromažďovanie peňazí na ochranu prírody a trvalo udržateľný rozvoj, ako aj na medzinárodnú spoluprácu s cieľom mobilizovať celú svoju spoločnosť k ochrane prírody.

Na úvod utorňajšieho zasadnutia COP16, na ktorom sa zúčastňujú šiesti prezidenti a viac ako 100 vládnych ministrov, vystupujúci lídri v prejavoch zhodne varovali, že ničením prírody ľudstvo zabíja samo seba.

"Začíname éru vymierania ľudstva, ja si nemyslím, že by som preháňal," vyhlásil kolumbijský prezident Gustavo Petro. Svet podľa jeho názoru nemôže čakať, kým bude "výhodné zachrániť prírodu". Dodal, že trh ľudstvo nezachráni, a zdôraznil, že život má vyššiu hodnotu ako peniaze.

"Príroda je život. A napriek tomu proti nej vedieme vojnu. Vojnu, ktorá nemá víťaza," vyhlásil generálny tajomník OSN António Guterres a dodal, že "takto vyzerá existenciálna kríza".

Účastníci summitu uvádzajú, že COP16 by mohla byť prelomovým bodom pre oblasť ochrany prírody. Ani v utorok sa pritom delegáti COP16 nepriblížili k dohode o tom, ako posunúť rozsiahlu agendu, ktorá uviazla v slepej uličke, či ako naštartovať financie.

Niekoľko štátov na konferencii síce oznámilo nové príspevky do globálneho fondu pre biodiverzitu, ale pozorovatelia uviedli, že suma vo fonde ani zďaleka nedosahuje potrebné miliardy dolárov.

V poradí 16. summit Organizácie Spojených národov o biodiverzite (COP16) sa v kolumbijskom meste Cali začal 21. októbra a potrvá do 1. novembra. Jeho delegáti sa zišli, aby zhodnotili klesajúcu úroveň biodiverzity vo svete a záväzky krajín chrániť rastliny, zvieratá a kritické biotopy.

Konferencia v Cali nadväzuje na rokovania v Montreale v roku 2022, na ktorých 196 krajín podpísalo historickú celosvetovú dohodu o ochrane biodiverzity. Dohoda obsahuje 23 opatrení na zastavenie a zvrátenie zhoršovania stavu prírody vrátane ochrany minimálne 30 percent rozlohy svetovej pevniny a morí do roku 2030.

Prezident pripúšťa, že by sa mohli konať predčasné voľby

Nie je si však istý, či by v súčasnosti predčasné voľby pomohli vyviesť krajinu z marazmu.

,aktualizované 

- Vo väčšine okresov Banskobystrického a Košického kraja, a tiež v okrese Levice treba zo soboty na nedeľu (13. 4.) počítať s mrazom, ktorý predstavuje ohrozenie pre vegetáciu.

- Administratíva amerického prezidenta Donalda sa rozhodla vyňať smartfóny, počítače a ďalšiu elektroniku z tzv. recipročných ciel.

- Približne dve hodiny trvali rozhovory medzi predstaviteľmi Iránu a Spojených štátov o jadrovom programe Teheránu, ktoré sa v sobotu uskutočnili v Maskate, hlavnom meste Ománu.

- Opozičné KDH dúfa, že prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini by mal zabezpečiť, aby poslanci Hlasu-SD nehlasovali za novelu zákona o predčasnom odchodnom a výsluhovom dôchodku pre prokurátorov, keď ju po vetovaní vráti do Národnej rady (NR) SR.

- Najmenej 46 ľudí utrpelo ľahké zranenia, respektíve mierne podráždenie dýchacích ciest, keď sa v sobotu na výstave modelov vláčikov Miniatur Wunderland v Hamburgu nadýchali dráždivého plynu, ktorý tam vypustil neznámy páchateľ.

- Bratislavské univerzity vítajú snahu rezortu školstva zaviesť pre študentov možnosť výberu medzi písaním záverečnej práce a absolvovaním odbornej stáže.

- Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár viedol v tureckej Antalyi bilaterálne rokovania so svojim ukrajinským náprotivkom Andrijom Sybihom.

- Izraelská armáda dokončila prevzatie kontroly na novým bezpečnostným koridorom vytvoreným v oblasti bývalej židovskej osady Morag - medzi mestami Chán Júnis a Rafah - na juhu Pásma Gazy.

- Transakčná daň má množstvo nedostatkov a u obyvateľov Slovenska vyvoláva veľkú nevôľu. Uviedol to prezident SR Peter Pellegrini v relácii STVR Sobotné dialógy.

- Prezident SR Peter Pellegrini kritizuje zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše novelu zákona, ktorá upravuje predčasné odchodné a výsluhový dôchodok pre prokurátorov.

- Komisia na kontrolu informačno-technických prostriedkov (ITP) ešte nie je zriadená. Koalícia hovorí, že sa v súčasnosti kreuje. Opozícia však namieta, že proces stojí a koaliční predstavitelia sa nechcú posunúť vpred.

- Zmena nálady investorov, ovplyvnená súčasnou situáciou v globálnej ekonomike, je citeľná aj na Slovensku a prejavuje sa presunom prostriedkov do bezpečnejších investícií.

- Trnavská polícia upozorňuje vodičov na uzáveru cesty medzi obcami Dolný Štál a Okoč v okrese Dunajská Streda.

- Koaličná SNS predloží návrh na zrušenie transakčnej dane pre malých podnikateľov a živnostníkov na májovú schôdzu Národnej rady (NR) SR.

- Zvierací ombudsman ponúka právnu pomoc pre farmárov v súvislosti so slintačkou a krívačkou (SLAK). Dobrovoľníci spustili iniciatívu STOP SLAK. Cieľom je chrániť práva chovateľov a zabrániť zbytočnému utrpeniu zvierat.

- Slovensko by sa mohlo zapojiť do projektu linky pomoci obetiam trestných činov 116 006. Vyplýva to z predbežnej informácie Ministerstva vnútra (MV) SR o pripravovanej novele zákona o prevencii kriminality.