Quantcast
< sekcia Zahraničie

Kolumbijská vláda sa zišla na rokovaniach s ľavicovými povstalcami

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Ako s odvolaním sa na vyhlásenie zúčastnených informovala agentúra AFP, delegácie oboch strán sa dohodli na obnovení dialógu.

Caracas 22. novembra (TASR) - Kolumbijská vláda a delegácia ľavicových ozbrojencov z Národnej oslobodzovacej armády (ELN) v pondelok vo Venezuele obnovili mierové rozhovory, ktoré boli od roku 2019 pozastavené.

Ako s odvolaním sa na vyhlásenie zúčastnených informovala agentúra AFP, delegácie oboch strán sa dohodli na obnovení dialógu. Dodali, že cieľom rozhovorov je "vybudovať mier" a urobiť "hmatateľné, naliehavé a nevyhnutné" zmeny, pričom zdôraznili aj potrebu "trvalých kompromisov". Prvé kolo rokovaní bude trvať 20 dní.

Ako TASR informovala v októbri pri oznámení obnovení mierových rokovaní, dialóg medzi ELN a vládou sa začal v roku 2016 za bývalého prezidenta Juana Manuela Santosa, ktorý podpísal mierovú dohodu s väčšou marxistickou povstaleckou skupinou Revolučné ozbrojené sily Kolumbie (FARC). Tá následne zložila zbrane a vytvorila politickú stranu.

Rokovania s ELN však v roku 2019 prerušil vtedajší konzervatívny prezident Iván Duque. Stalo sa tak v dôsledku teroristického útoku na policajnú akadémiu v Bogote, pri ktorom zahynulo 22 ľudí.

Súčasný kolumbijský prezident Gustavo Petro, vôbec prvý ľavicový prezident Kolumbie, pri nástupe do úradu prisľúbil, že zaujme menej bojovný prístup k snahám o ukončenie násilností, ktoré majú na svedomí rôzne ozbrojené skupiny vrátane ľavicových geríl a pašerákov drog. S cieľom dosiahnuť mier nadviazal kontakty aj s ELN.

ELN je poslednou aktívnou povstaleckou skupinou pôsobiacou v Kolumbii, hoci "disidenti" z FARC, ktorí odmietli podpísať mierovú dohodu z roku 2016, sú tiež naďalej aktívni.

ELN začala ako ľavicové ideologické hnutie v roku 1964, neskôr sa však začala venovať zločinu, pričom sa zamerala na únosy, vydieranie, útoky a obchodovanie s drogami v Kolumbii i v susednej Venezuele.

Podľa AFP má ELN približne 2500 členov, čo je asi o 700 viac ako v čase, keď boli rokovania prerušené. Skupina je aktívna predovšetkým v tichomorskej oblasti Kolumbie a pozdĺž 2200 kilometrov dlhej hranice s Venezuelou.