< sekcia Zahraničie

Komiks s prvým vyobrazením Supermana vydražili za rekordnú sumu

Na nedatovanej snímke kópia komiksového zošita Action Comics 1, na ktorého prednej obálke sa vôbec po prvý raz objavila postava Supermana. Foto: TASR/AP

Komiks vydaný v roku 1938 zobrazuje na obálke Supermana, ako dvíha zelený automobil do vzduchu.

New York 8. apríla (TASR) - Za rekordných 3,25 milióna dolárov (2,73 milióna eur) sa na internetovej súkromnej dražbe predal vzácny výtlačok komiksu Action Comics #1, na ktorého prednej obálke sa vôbec po prvý raz objavila postava Supermana. Informovala o tom vo štvrtok stanica BBC s tým, že ide tak o najcennejší výtlačok komiksu na svete.

Komiks vydaný v roku 1938 zobrazuje na obálke Supermana, ako dvíha zelený automobil do vzduchu. Výtlačok sa v danom roku predával za desať centov. Predpokladá sa, že sa z tohto čísla dodnes zachovalo iba 100 kusov.

Tento konkrétny výtlačok bol "pochovaný v hromade starých filmových časopisov z 30. rokov" a bol v bezchybnom stave, uviedol vo vyhlásení internetový aukčný dom ComicConnect.com.

Zmienené vydanie komiksu "je skutočne začiatkom žánru superhrdinov", uviedol spolumajiteľ ComicConnect.com Vincent Zurzolo, ktorý predaj sprostredkoval.

Predajca tohto konkrétneho výtlačku kúpil komiks v roku 2018 za niečo vyše dva milióny dolárov (1,68 milióna eur), píše agentúra AP. Aukčný dom uviedol, že jeho nový majiteľ si prial zostať v anonymite.