Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 24. júl 2024Meniny má Vladimír
< sekcia Zahraničie

Komisia: Netanjahu pri nákupe ponoriek ohrozil bezpečnosť Izraela

Na archívnej snímke izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Foto: TASR/Michal Svítok

Izrael kúpil plavidlá od nemeckého staviteľa lodí Thyssenkrupp na základe zmluvy v hodnote dve miliardy dolárov, ktorá je teraz pod drobnohľadom pre možnú korupciu.

Tel Aviv 24. júna (TASR) - Izraelská komisia, ktorá vyšetruje podozrenie z pochybení pri vládnych nákupoch ponoriek a raketových člnov z Nemecka, poslala piatim vládnym predstaviteľom list s upozornením, že môžu byť objektom vyšetrovania. Medzi adresátmi je aj premiér Benjamin Netanjahu, bývalý minister obrany Moše Jaalon a bývalý riaditeľ izraelskej tajnej služby Mosad Josi Kohen, informovala v pondelok agentúra DPA.

Izrael kúpil spomínané plavidlá od nemeckého staviteľa lodí Thyssenkrupp na základe zmluvy v hodnote dve miliardy dolárov, ktorá je teraz pod drobnohľadom pre možnú korupciu. DPA dodala, že vyšetrovanie tohto prípadu trvalo viac ako dva roky. Vyšetrovacia komisia bola zriadená za vlády premiéra Naftaliho Beneta.

Podľa 11-stranového vyhlásenia komisie Netanjahu urobil rozhodnutia s "významnými dôsledkami pre bezpečnosť" krajiny bez toho, aby dodržal riadny rozhodovací proces a údajne obišiel aj vlastnú vládu.

Komisia tiež tvrdí, že Netanjahu z rozhodovania o citlivých politicko-bezpečnostných otázkach vylúčil príslušné bezpečnostné orgány, vyhýbal sa dokumentovaniu niektorých stretnutí a vytvoril "paralelné a navzájom protichodné kanály" na komunikáciu, čím ohrozil bezpečnosť štátu a poškodil zahraničné vzťahy Izraela.

DPA doplnila, že niektorí zainteresovaní sú podozriví z korupcie. Netanjahu bol v tejto súvislosti vypočúvaný, ale nie ako podozrivá osoba.

Netanjahu v reakcii na oznámenie komisie uviedol, že ponorky sú základným pilierom bezpečnosti Izraela najmä voči Iránu, ktorý sa ho snaží zničiť. Podľa tlačového vyhlásenia úradu izraelského premiéra "história dokáže, že premiér Netanjahu mal pravdu aj v tejto otázke a urobil správne rozhodnutia pre bezpečnosť Izraela".