Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 14. apríl 2025Meniny má Justína
< sekcia Zahraničie

Vedci: Živočíchy Antarktídy a Južného oceánu sú čoraz ohrozenejšie

Na snímke dospelý tučniak jednopásový. Foto: TASR/Milan Kapusta

Doteraz je chránených len približne osem percent svetových oceánov. Cieľom je chrániť 30 percent, a to do roku 2030.

Sydney 14. októbra (TASR) - Živočíchy žijúce na Antarktíde a v okolitom Južnom oceáne sa stávajú čoraz ohrozenejšími, uvádza správa zverejnená na každoročnom zasadnutí Komisie pre zachovanie živých morských zdrojov Antarktídy (CCAMLR), ktoré sa koná v Austrálii. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

Riziká vyplývajú z bezprecedentných teplotných anomálií týkajúcich sa častejších vĺn horúčav a dramatického úbytku morského ľadu, uviedla Antarktická a juhooceánska koalícia (ASOC). Podľa nej zmeny zasiahli najmä východnú Antarktídu - vedci pritom dlho považovali túto oblasť za menej zraniteľnú voči zmene klímy v porovnaní so západnou Antarktídou alebo Arktídou.

V správe sa uvádza, že tlak na región sa naďalej zvyšuje aj v dôsledku nadmerného rybolovu, mikroplastov a cestovného ruchu.

ASOC preto vyzvala CCAMLR, aby prijala potrebné opatrenia. Je načase, aby CCAMLR, ktorá v pondelok začala svoje každoročné zasadnutie v austrálskom meste Hobart, "plnila svoju úlohu správcu antarktického morského života", uviedla ASOC.

Tohtoročné 43. zasadnutie CCAMLR sa zaoberá potenciálnym vymedzením niekoľkých chránených morských oblastí (MPA), čo už dlhodobo žiada Nemecko i ďalšie krajiny.

"Rozhodnutia prijaté na tomto zasadnutí CCAMLR môžu určiť budúcnosť Južného oceánu - a našej planéty," povedal výkonný riaditeľ združenia na ochranu životného prostredia Deutsche Umwelthilfe (DUH) Sascha Müller-Kraenner.

Vo východnej Antarktíde, vo Weddellovom mori a vo vodách Antarktídy by sa tak vytvorili celkovo štyri chránené oblasti. Tento región je domovom tučniakov, tuleňov a veľrýb, ktoré sú čoraz ohrozenejšie.

S týmto krokom však už roky nesúhlasia Čína a Rusko, ktorých súhlas je nevyhnutný, podobne ako súhlas ostatných členských štátov.

Komisia sa už v roku 2009 dohodla na vytvorení systému chránených morských oblastí v Južnom oceáne. Odvtedy sa však vytvorili len dve zo šiestich plánovaných.

Od roku 2016 sú rokovania zväčša na mŕtvom bode. "Je najvyšší čas, aby vlády členských štátov CCAMLR dohnali tempo zmien na Antarktíde a globálne záväzky na ochranu oceánu," apeloval poradca pre oceánsku politiku z organizácie Greenpeace International.

Doteraz je chránených len približne osem percent svetových oceánov. Cieľom je chrániť 30 percent, a to do roku 2030.

CCAMLR bola založená v roku 1980 a zahŕňa 26 štátov a EÚ.

Plénum ukončilo rokovanie návrhom uznesenia k protirómskemu rasizmu

Návrh reaguje na uznesenie NR SR k pracovnej definícii protirómskeho rasizmu.

- Americký prezident Donald Trump dôrazne odmietol akúkoľvek zodpovednosť za rusko-ukrajinský konflikt a označil ho za vojnu svojho predchodcu v Bielom dome, demokrata Joea Bidena.

- Mesto Sumy na východe Ukrajiny v pondelok opäť čelilo ruskému útoku. Spravodajský web Suspiľne informoval, že v meste bolo počuť výbuch.

- Juh amerického štátu Kalifornia zasiahlo plytké zemetrasenie s magnitúdou 5,2. S odvolaním sa na americký geologický inštitút (USGS) o tom informovala agentúra AFP, píše TASR.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR sa v závere pondelkového rokovania venovali návrhu uznesenia k protirómskemu rasizmu. Ten je z dielne opozičných poslancov z klubu hnutia Slovensko, Za ľudí a KÚ.

- Krátky suborbitálny let spoločnosti Blue Origin do vesmíru absolvovala šesťčlenná čisto ženská posádka zahŕňajúca americkú speváčku Katy Perry či snúbenicu miliardára Jeffa Bezosa.

- Vo veku 88 rokov zomrela najvyššie postavená žena v hierarchii izraelskej zahraničnej spravodajskej služby Mosad Aliza Magenová.

- Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kaja Kallasová vystríhala lídrov členských štátov EÚ pred návštevou Moskvy pri príležitosti májových osláv Dňa víťazstva.

- EÚ pozastavila uplatňovanie odvetných dovozných ciel na americké tovary do 14. júla. Oznámenie bolo zverejnené v úradnom vestníku po tom, ako predsedníčka EK Ursula von der Leyenová oznámila, že Brusel odložil odvetné clá na americké produkty o 90 dní.

- Súd v Istanbule nevyhovel odvolaniu a rozhodol, že istanbulský primátor Ekrem Imamoglu zostane vo väzbe až do súdneho pojednávania v kauze korupcie.

- V Prahe zrejme skončia zdieľané elektrokolobežky. Hlavné mesto nepočíta s tým, že by v rámci nového systému zdieľaných dopravných prostriedkov povolilo ich parkovanie.

- Americká investičná banka Goldman Sachs očakáva postupný pokles cien ropy počas tohto aj budúceho roka, pričom priemerná cena Brentu by v roku 2026 mala klesnúť pod 60 USD za barel (159 litrov).

- Poslanci maďarského Národného zhromaždenia schválili 15. novelu ústavy, ktorá dáva zelenú zmene zákona o zhromažďovaní.

- Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) spustila možnosť podávania jednotných žiadostí o priame podpory pre poľnohospodárov.

- Vodiči nákladných áut sa podľa českej polície opakovane pokúšajú prejsť hraničný priechod Bílá-Bumbálka – Makov, hoci tam od minulého týždňa platí zákaz prevozu veterinárne kontrolovaného tovaru.

- Po prudkých otrasoch počas minulého týždňa otvorili americké akciové trhy obchodovanie rastom, k čomu prispeli najmä technologické akcie.

- Muža, ktorý v noci na nedeľu v meste v Harrisburg podpálil rezidenciu guvernéra amerického štátu Pensylvánia Josha Shapira, obvinili z pokusu o vraždu a ďalších siedmich trestných činov vrátane terorizmu voči vláde.

- V areáli košickej Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura na Rastislavovej ulici v nedeľu (13. 4.) popoludní našli 57-ročného muža bez známok života so strelným poranením.

- Koaličná SNS podáva na májovú schôdzu Národnej rady (NR) SR návrh na zrušenie transakčnej dane pre živnostníkov a malých podnikateľov s obratom do 100.000 eur.

- V súvislosti s nedeľňajším (13. 4.) ruským raketovým útokom na ukrajinské mesto Sumy premiér Robert Fico (Smer-SD) uviedol, že odsudzuje všetko zabíjanie.

- V pondelok napoludnie sa skončila likvidácia doterajších ohnísk ochorenia slintačka a krívačka (SLAK) vrátane farmy Dolný Štál. Zatiaľ nie je nové ohnisko ochorenia. Doteraz sa prihlásilo u veterinárov 1800 čiernych chovov, uviedol minister pôdohospodárstva Takáč.