Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 9. december 2025Meniny má Izabela
< sekcia Zahraničie

Pápež vyzval na spoluprácu a vzájomný rešpekt medzi oboma Kóreami

Hlava rímskokatolíckej cirkvi pápež František dnes pricestoval do Soulu, hlavného mesta Južnej Kórey. Foto: TASR/AP Photo

Severná Kórea v reakcii na pápežovu návštevu Soulu odpálila päť rakiet, ktoré dopadli do mora pri jej východnom pobreží.

Soul 14. augusta (TASR) - Pápež František počas prvého dňa svojej návštevy Južnej Kórey vyzval dnes na obnovenie mierového procesu na vojnovým stavom rozdelenom Kórejskom polostrove. Obe strany by sa podľa hlavy katolíckej cirkvi mali tiež vyhnúť "bezvýslednej" vzájomnej kritike, informovala agentúra AP.

František v prvom prejave svojej päťdňovej cesty do Ázie juhokórejskej prezidentke Pak Kun-hje povedal, že mier si vyžaduje odpustenie, spoluprácu a vzájomný rešpekt. "Túžba Kórey po mieri je blízka našim srdciam, pretože ovplyvňuje stabilitu v celom regióne, ako aj na celom našom vojnou unavenom svete," povedal pápež.

Pápež, ktorý je argentínskeho pôvodu, predniesol prejav po prvý raz v rámci svojho pontifikátu v angličtine, aby tak lepšie vyhovel tamojšiemu publiku. Zvyčajne hovorí po taliansky alebo vo svojej rodnej španielčine. Vatikánske zdroje oznámili, že František bude mať počas cesty po Kórei najmenej štyri prejavy v angličtine.

Severná Kórea v reakcii na pápežovu návštevu Soulu odpálila päť rakiet, ktoré dopadli do mora pri jej východnom pobreží. Prvé tri rakety krátkeho doletu boli odpálené necelú hodinu predtým, ako lietadlo s hlavou katolíckej cirkvi pristálo v Soule. Ďalšie dve rakety KĽDR vystrelila už po začiatku pápežovej návštevy.

Severokórejské rakety boli odpálené z viacerých štartovacích zariadení v oblasti mesta Wonsan na pobreží Japonského mora. Pchjongjang pred ich vystrelením región pre námornú dopravu neuzavrel. František provokáciu verejne nekomentoval.

Pápež František vystupuje z lietadla na leteckej základni v juhokórejskom Soule 14. augusta 2014. Ide o prvú návštevu pápeža na Kórejskom polostrove po 25 rokoch.
Foto: TASR/AP Photo


KĽDR vypálila rakety

Severná Kórea odpálila dnes päť rakiet, ktoré dopadli do mora pri jej východnom pobreží. Stalo sa tak krátko predtým a potom, ako na návštevu susednej Južnej Kórey pricestoval pápež František.

Prvé tri rakety krátkeho doletu boli odpálené necelú hodinu predtým, ako lietadlo s hlavou katolíckej cirkvi pristálo v Soule. Ďalšie dve rakety KĽDR vystrelila už po začiatku pápežovej návštevy, oznámila agentúra AP s odvolaním sa na zdroje z juhokórejského ministerstva obrany.

Severokórejské rakety boli odpálené z viacerých štartovacích zariadení v oblasti mesta Wonsan na pobreží Japonského mora. Pchjongjang pred ich vystrelením tento región pre námornú dopravu neuzavrel.

K štartom rakiet došlo pred ohláseným spoločným cvičením juhokórejskej a americkej armády, ktoré sa má začať v pondelok. Soul zatiaľ neidentifikoval, o aký typ striel konkrétne išlo.


Pápež cestou do Soulu pozdravil čínskeho prezidenta

Pápež František zaslal v noci nadnes pozdravný telegram čínskemu prezidentovi Si Ťi-pchingovi, keď cestou na návštevu Južnej Kórey prelietal ponad územie Číny.

"Pri vstupe do čínskeho vzdušného priestoru želám Vašej Excelencii a Vaším spoluobčanom všetko najlepšie a prosím o Božie požehnanie mieru a blahobytu pre Váš národ," píše sa v pápežskom telegrame.

Čínske úrady zatiaľ pápežov pozdrav verejne nekomentovali ani neuviedli, či a ako naň reagovali.

Zaslanie srdečne formulovaného telegramu počas preletu pápeža nad tou-ktorou krajinou je v súlade s vatikánskym diplomatickým protokolom a tento krok zvyčajne nevyvoláva pozornosť médií.

Pápežov srdečný pozdrav čínskemu prezidentovi má však mimoriadny význam vzhľadom na absenciu diplomatických vzťahov medzi Vatikánom a Pekingom i opakované spory okolo vymenúvania katolíckych biskupov, píše agentúra AP.

Predchádzajúcu žiadosť pápeža z roku 1989 (vtedy Jána Pavla II.) o prelet nad čínskym územím vláda v Pekingu zamietla. Skutočnosť, že tak tento raz neurobila, považujú pozorovatelia za pozitívny, hoci len malý krok na ceste pri zlepšovaní vzťahov medzi Vatikánom a Pekingom. V blízkej budúcnosti však v tomto smere neočakávajú žiaden výrazný prielom.

Čínska komunistická vláda prerušila oficiálne diplomatické vzťahy so Svätou stolicou v roku 1951, obe strany však vedú dialóg o riešení vzájomných sporov. Katolícka komunita v Číne je fakticky rozdelená na štátom kontrolovanú oficiálnu organizáciu a podzemnú cirkev vernú pápežovi.