< sekcia Zahraničie

Japonsko je podľa premiéra Abeho v kritickej fáze

Japonský premiér Šinzó Abe počas svojho príhovoru 28. marca 2020 v Tokiu. Japonský premiér Šinzó Abe v nedeľu vyhlásil, že jeho krajina je v kritickej fáze pri boji proti šíreniu nákazy novým druhom koronavírusu, nie však v situácii, v ktorej by musela vyhlasovať núdzový stav. Foto: TASR/AP

Japonský premiér zvolal vo štvrtok krízový štáb pre opatrenia proti šíreniu koronavírusu.

Tokio 28. marca (TASR) - Japonský premiér Šinzó Abe v nedeľu vyhlásil, že jeho krajina je v kritickej fáze pri boji proti šíreniu nákazy novým druhom koronavírusu, nie však v situácii, v ktorej by musela vyhlasovať núdzový stav. Informovala o tom agentúra AP.

Japonsku sa podľa Abeho darí udržiavať zhluky nákazy pod kontrolou starostlivým sledovaním trás infikovania. Táto pôvodná stratégia krajiny sa však teraz dostáva do ťažkostí, keďže dochádza k nárastu počtu nákaz, ktorých pôvod už nemožno vystopovať - čo je skorou známkou infekčnej "explózie".

Abe pripustil, že keď prípady nákazy prudko vystrelia nahor, "naša stratégia spomaľovania vrcholu infekcií sa okamžite rozpadne". Dodal, že "v súčasnej situácii sa ledva držíme".

Japonský premiér zvolal vo štvrtok krízový štáb pre opatrenia proti šíreniu koronavírusu. Zasadal deň po tom, ako guvernérka Tokia Juriko Koikeová po náraste nových prípadov nákazy požiadala obyvateľov metropoly, aby zotrvávali doma.

Japonsko má 2180 potvrdených prípadov vrátane 712 z výletnej lode, ktorá kotvila v karanténe v Jokohame, a v krajine dosiaľ zaznamenali 59 úmrtí, vyplýva z údajov tamojšieho ministerstva zdravotníctva.