Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia Zahraničie

Kosovskí vojnoví veteráni sa dostali do potýčok s políciou

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Podľa AP polícia pri zásahu použila slzotvorný plyn, veteránov udržala v dostatočnej vzdialenosti od budovy parlamentu, kde poslanci v tom čase debatovali o návrhu zákona na zvýšenie minimálnej mzdy.

Priština 6. júna (TASR) - Stovky kosovských vojnových veteránov sa v pondelok dostali do potýčok s políciou, keď sa zišli pred parlamentom v Prištine, aby žiadali zvýšenie svojich dôchodkov. Podľa miestnych médií bol pri potýčkach zranený najmenej jeden policajt, informovala agentúra AP.

Podľa AP polícia pri zásahu použila slzotvorný plyn, aby členov organizácie vojnových veteránov Kosovskej oslobodzovacej armády (UČK) udržala v dostatočnej vzdialenosti od budovy parlamentu, kde poslanci v tom čase debatovali o návrhu zákona na zvýšenie minimálnej mzdy zo 170 na 250 eur mesačne.

AP v tejto súvislosti uviedla, že viac ako 30.000 vojnových veteránov v Kosove dostáva mesačne finančnú podporu vo výške 170 eur, ale ich kategórii sa návrh zákona nevenuje.

Počas vojny v Kosove o jeho nezávislosť od Srbska (1998–99) prišlo o život viac než 13.000 ľudí. Konflikt sa skončil, keď aliancia NATO svojimi náletmi prinútila Srbsko, aby z Kosova stiahlo svoje jednotky a odovzdalo správu nad regiónom Organizácii Spojených národov a NATO.

Boj Kosova o odtrhnutie sa od Srbska viedla Kosovská oslobodzovacia armáda. Niektorí z jej hlavných predstaviteľov sú teraz súdení osobitným súdom pre Kosovo (KSC), podporovaným Európskou úniou a sídliacim v holandskom meste Haag.

V máji tento súd odsúdil dvoch vodcov združenia kosovských vojnových veteránov na 4,5 roka väzenia za zastrašovanie svedkov a marenie spravodlivosti, ktorého sa dopustili zverejnením uniknutých dôverných dokumentov "týkajúcich sa vyšetrovania a internej práce" prokurátorov. Išlo o vôbec prvý verdikt tohto súdu v spojitosti s vojnou v Kosove.

Kosovo, ovládané Albáncami, vyhlásilo nezávislosť v roku 2008. Uznala ho doteraz zhruba polovica členských štátov OSN. Okrem Srbska s uznaním Kosova nesúhlasia napríklad Rusko či Čína.