Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 24. apríl 2024Meniny má Juraj
< sekcia Zahraničie

Kosovský parlament odmietol účasť Srbov na referende Belehradu

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Poslanci zastupujúci srbskú menšinu v Kosove opustili pred hlasovaním rokovaciu sálu.

Priština 15. januára (TASR) - Kosovský parlament na svojom sobotňajšom mimoriadnom zasadnutí schválil rezolúciu, v ktorej sa uvádza, že otvorenie volebných miestností pre srbskú menšinu v krajine na hlasovanie v referende, ktoré bude v Srbsku, by znamenalo porušenie ústavy Kosova. Informovala o tom agentúra AP.

Uznesenie, ktoré jednomyseľne schválilo 76 prítomných poslancov, vyzýva vládu, aby "podnikla všetky kroky... aby nepripustila porušenie suverenity a ústavného poriadku Kosovskej republiky konaním referenda cudzej krajiny na území Kosovskej republiky". V uznesení sa uvádza, že Srbsko sa snaží využiť etnických Srbov žijúcich v Kosove na "nepriateľskú politiku voči Kosovskej republike".

Poslanci zastupujúci srbskú menšinu v Kosove opustili pred hlasovaním rokovaciu sálu.

Kosovská polícia už v piatok zabránila srbskému volebnému úradníkovi a dvom nákladným autám, ktoré do Kosova viezli hlasovacie lístky na nedeľňajšie srbské referendum o zmene ústavy, vstúpiť do krajiny.

Srbsko organizuje v nedeľu referendum o zmene ústavy v časti týkajúcej sa voľby sudcov a prokurátorov. Táto zmena má posilniť nezávislosť srbského súdnictva, pričom je súčasťou reforiem, ktoré musí krajina prijať, ak sa chce priblížiť k tomu, aby sa stala členom Európskej únie, píše AP.

Belehrad chce, aby sa na referende zúčastnila aj menšina etnických Srbov, ktorá žije na území Kosova. Avšak kosovské úrady trvajú na tom, že etnickí Srbi môžu z územia Kosova hlasovať iba prostredníctvom pošty alebo srbského styčného úradu. V minulosti pritom pri hlasovaniach v Srbsku boli na územiach Kosova, v ktorých prevláda srbská menšina, zriadené volebné miestnosti.

V piatkovom vyhlásení kosovských úradov sa však uvádza, že kosovské zákony "neuznávajú právo inej krajiny usporiadať na území druhej suverénnej krajiny referendum" a doterajšie praktiky "sú protiústavné".

Toto rozhodnutie Kosova podľa AP pravdepodobne prispeje k zvýšeniu napätia medzi Srbskom a Kosovom, ktoré sa v roku 2008 odtrhlo od Srbska a vyhlásilo nezávislosť. Belehrad však odmieta nezávislosť Kosova uznať a stále ho pokladá za súčasť Srbska, aj keď na tomto území nemá formálne žiadne právomoci, dodala AP.