Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 13. apríl 2025Meniny má Aleš
< sekcia Zahraničie

Kosovský premiér sa stretol s najvyššími bosnianskymi predstaviteľmi

Na archívnej snímke Albin Kurti. Foto: FOTO TASR – Jakub Kotian

Bosnianskosrbskí lídri Kurtiho návštevu odsúdili.

Sarajevo 6. decembra (TASR) - Kosovský premiér Albin Kurti sa v piatok stretol s poprednými bosnianskymi predstaviteľmi počas prvej návštevy tejto balkánskej krajiny. Tieto štáty pritom nemajú nadviazané diplomatické vzťahy, TASR o tom informuje podľa správy tlačovej agentúry AFP.

Bosnianskosrbskí lídri Kurtiho návštevu odsúdili. Republika srbská (RS) ako bosnianskosrbský štátny útvar tiež bráni tomu, aby krajina uznala nezávislosť Kosova od Srbska, oficiálne vyhlásenú v roku 2008.

Kurti sa pred prejavom na konferencii v Sarajeve stretol s chorvátskym a moslimským členom trojstranného prezidentského úradu krajiny - Željkom Komšičom a Denisom Bečirovičom.

Obaja politici odsúdili srbskú kritiku Kurtiho návštevy. "Nedovolíme nikomu, aby si čo i len pomyslel, že môže disciplinovať lídrov Bosny a Hercegoviny a určovať, s kým, kde a kedy môžu hovoriť," uviedol Bečirovič vo vyhlásení.

Kurti po stretnutí uviedol, že rokovali o "obchodných a kultúrnych výmenách, ako aj o posilnení regionálnej spolupráce". Zdôraznil tiež rozhodnutie svojej vlády povoliť Bosňanom cestovať do Kosova bez víz.

Željka Cvijanovičová, zástupkyňa RS v trojstrannom prezidentskom úrade, stretnutie skritizovala. Podľa verejnoprávnej televízie BHRT uviedla, že "súkromná návšteva by sa nemala konať v oficiálnych inštitúciách".

Kosovský premiér pred niekoľkými dňami obvinil Srbsko z výbuchu na strategickom kanáli v Kosove a označil ho za "teroristický útok", za ktorým stojí Belehrad. Srbsko obvinenia odmieta.

Od konca vojny v Bosne a Hercegovine z rokov 1992-1995 tento balkánsky štát formálne tvoria dva čiastočne nezávislé útvary - moslimsko-chorvátska Federácie Bosny a Hercegoviny a Republika srbská. Dopĺňa ich spoločne spravovaný Dištrikt Brčko. Spájajú ich centrálne inštitúcie vrátane prezidentského úradu so slabými právomocami.

Nevraživosť medzi Srbskom a Kosovom so silnou etnickou albánsku väčšinu pretrváva od skončenia bojov koncom 90. rokov. Viedli ich jednotky Belehradu a albánski separatisti, pričom Kosovo bolo vtedy srbskou provinciou.

Srbsko preto odmieta uznať nezávislosť Kosova a naďalej považuje toto územie za neoddeliteľnú súčasť svojej historickej identity.

FÁBRYOVÁ: Ľudí s obezitou je toľko, že môžme hovoriť o pandémii

V relácii TASR TV Zdravie diskutuje Lucia Illanitzová s lekárkou doc. Ľubomírou Fábryovou.

- Tisíce ľudí zo Srbska, Kosova i Bosny a Hercegoviny pricestovali autobusmi na zhromaždenie do Belehradu, ktoré bolo usporiadané na podporu srbského prezidenta Aleksandara Vučiča.

- Premiér SR Robert Fico v sobotu na Úrade vlády (ÚV) SR rokoval s delegáciou amerických kongresmanov, ktorá v rámci cesty po Európe pricestovala na návštevu Slovenska.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár absolvoval 11. a 12. apríla sériu rokovaní na diplomatickom fóre v tureckej Antalyi.

- V rámci osláv Dňa Slovákov v Maďarsku si v sobotu predstavitelia tamojšej slovenskej menšiny pripomenuli 30. výročie založenia Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku (CSSM).

- Austrálsky jazdec Oscar Piastri z McLarenu si vybojoval pole position v sobotňajšej kvalifikácii na Veľkú cenu Bahrajnu F1.

- Otvárací ceremoniál Svetovej výstavy Expo 2025 sa v sobotu konal v japonskom meste Osaka.

- Sýrske ministerstvo vnútra ohlásilo v sobotu zaistenie približne štyroch miliónov tabletiek drogy captagon - stimulantu podobného amfetamínu, ktoré mali byť vyvezené z prístavného mesta Lázikíja.

- Vo väčšine okresov Banskobystrického a Košického kraja, a tiež v okrese Levice treba zo soboty na nedeľu (13. 4.) počítať s mrazom, ktorý predstavuje ohrozenie pre vegetáciu.

- Administratíva amerického prezidenta Donalda sa rozhodla vyňať smartfóny, počítače a ďalšiu elektroniku z tzv. recipročných ciel.

- Približne dve hodiny trvali rozhovory medzi predstaviteľmi Iránu a Spojených štátov o jadrovom programe Teheránu, ktoré sa v sobotu uskutočnili v Maskate, hlavnom meste Ománu.

- Opozičné KDH dúfa, že prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini by mal zabezpečiť, aby poslanci Hlasu-SD nehlasovali za novelu zákona o predčasnom odchodnom a výsluhovom dôchodku pre prokurátorov, keď ju po vetovaní vráti do Národnej rady (NR) SR.

- Najmenej 46 ľudí utrpelo ľahké zranenia, respektíve mierne podráždenie dýchacích ciest, keď sa v sobotu na výstave modelov vláčikov Miniatur Wunderland v Hamburgu nadýchali dráždivého plynu, ktorý tam vypustil neznámy páchateľ.

- Bratislavské univerzity vítajú snahu rezortu školstva zaviesť pre študentov možnosť výberu medzi písaním záverečnej práce a absolvovaním odbornej stáže.

- Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár viedol v tureckej Antalyi bilaterálne rokovania so svojim ukrajinským náprotivkom Andrijom Sybihom.

- Izraelská armáda dokončila prevzatie kontroly na novým bezpečnostným koridorom vytvoreným v oblasti bývalej židovskej osady Morag - medzi mestami Chán Júnis a Rafah - na juhu Pásma Gazy.

- Transakčná daň má množstvo nedostatkov a u obyvateľov Slovenska vyvoláva veľkú nevôľu. Uviedol to prezident SR Peter Pellegrini v relácii STVR Sobotné dialógy.