Quantcast
< sekcia Zahraničie

Krajiny EÚ si začali predvolávať ruských veľvyslancov

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Nemecké ministerstvo zahraničných vecí pre DPA potvrdilo, že si predvolalo ruského ambasádora v Berlíne.

Brusel 2. októbra (TASR) - Členské krajiny Európskej únie si začali predvolávať ruských veľvyslancov, aby im tlmočili protest proti nelegálnej ruskej anexii ukrajinských území. Ide o súčasť spoločnej reakcie EÚ, ktorú koordinuje Európska služba pre vonkajšiu činnosť (EEAS), informovala v nedeľu agentúra DPA.

Nemecké ministerstvo zahraničných vecí pre DPA potvrdilo, že si predvolalo ruského ambasádora v Berlíne.

Podobné predvolania dostali už aj veľvyslanci Ruska v Taliansku, Rakúsku a Dánsku, ktorí sa majú na tamojšie rezorty diplomacie dostaviť v pondelok.

Belgicko si vedúceho ruskej diplomatickej misie predvolalo už v piatok, keď Rusko formálne anektovalo štyri okupované oblasti Ukrajiny: Doneckú, Luhanskú, Záporožskú a Chersonskú, v ktorých sa pred tým konali tzv. referendá o ich pripojení k Rusku. Tieto anexie ukrajinských území, ktoré Moskva ani v plnom rozsahu neovláda, už odsúdili mnohé krajiny sveta ako zjavné porušenie medzinárodného práva.

Tzv. "zmluvy" o prijatí okupovaných ukrajinských oblastí do Ruskej federácie, ktoré boli "slávnostne" podpísané 30. septembra v Kremli, odobril v nedeľu ruský ústavný súd. Tieto "zmluvy" musia ešte totiž schváliť obe komory ruského parlamentu, čo sa očakáva začiatkom budúceho týždňa.